V areáli sa však nachádza sklad vyhoreného paliva a okamžite nastali obavy, že v prípade zásahu by rádioaktívny spad mohol poľahky zasiahnuť celú Európu. Lenže skutočnú hrozbu podľa jadrovej fyzičky Dany Drábovej (60) predstavuje 15 reaktorov, ktoré sú na Ukrajine stále v plnej prevádzke. Ako situáciu pri Černobyli hodnotí generál vo výslužbe Pavel Macko (57)?
Medzi cieľmi, ktoré Rusi obsadili medzi prvými, sa nečakane objavila aj jadrová elektráreň Černobyľ, ktorá je neslávne známa z jadrovej katastrofy v roku 1986. V piatok už Ukrajinská agentúra pre jadrovú energetiku informovala, že dozimetrami zaznamenali zvýšenú mieru radiácie v okolí zničeného reaktora elektrárne.
Podľa agentúry Interfax-Ukrajina by mohlo byť vysvetlením nameraných vyšších hodnôt to, že rádioaktívny prach pri sarkofágu rozvírila presúvajúca sa ťažká vojenská technika. „Stav černobyľských jadrových zariadení a ďalších objektov sa nezmenil,“ uviedol úrad. Hodnota radiácie sa zvýšila dvadsaťnásobne s tým, že stále ide o bezpečné množstvo, ak ide o krátkodobé zvýšenie.
Kardinálnou otázkou však zostáva, aký zámer má Rusko s touto oblasťou, keďže samo disponuje tisíckami jadrových hlavíc, ktoré predstavujú oveľa väčšiu hrozbu ako zvyšky po jadrovej katastrofe. Bývalý generál Pavel Macko vníma okupáciu tohto priestoru pomerne v jasných kontúrach.