„Z vojenského hľadiska nepredstavuje obsadenie tohto priestoru zmysluplný cieľ. Zo strany Ruska ide skôr o súčasť psychologickej vojny. Ukazujú, že Putin môže obsadiť fungujúce elektrárne, ale aj to, že ide o jadrovú veľmoc,“ zhodnotil Macko s tým, že demonštrujú schopnosť obsadiť aj funkčné reaktory, ktoré by mohli vypnúť, respektíve regulovať tok elektriny.
Čo by sa podľa bývalého generála stalo, pokiaľ by ochranný hrubý sarkofág okolo reaktora porušila detonácia? „Môžu tým naznačovať, že v prípade rýchleho ústupu vedia spôsobiť škodu dlhodobého rozsahu,“ doplnil s tým, že zo strany agresora v prvom rade ide o „trápny symbolický akt“.
Rizikové sú aktívne reaktory
K okupácii Černobyľa sa vyjadrila aj jadrová fyzička Dana Drábová, ktorá potvrdila, že od havárie uplynulo už skoro 36 rokov, takže rádionuklidy, ktoré sú pod sarkofágom, už majú veľmi nízku mobilitu. „To znamená, že aj keby došlo k výbuchu, bude mať iba lokálne dôsledky. Do vzdialenosti pár kilometrov...“ skonštatovala pre český Deník N. Väčší problém podľa odborníčky na atómovú energiu predstavujú funkčné bloky spaľujúce jadrové palivo.
Náš napadnutý východný sused totiž disponuje rozvetvenou sieťou jadrových elektrární, ktoré by mohli predstavovať potenciálnu hrozbu. „Ukrajina má pätnásť jadrových blokov, ktoré sú stále v prevádzke. Na štyroch miestach. Cieľom hádam nie sú. Teda - určite nie! To by nikto vedome neurobil, iba úplný magor,“ povedala Drábová, no dodala: „Putin je šialenec a je obklopený šialencami.“