Európa chce obnoviť oceány do roku 2030. Predstavila preto svoj ambiciózny plán.
Európska komisia (EK) navrhla ambiciózne iniciatívy na podporu čistejších, zdravších a bezpečnejších oceánov. Stalo sa tak pri príležitosti summitu One Ocean.
Na summite vo francúzskom Breste vystúpila v piatok aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, ktorá predstavila tri iniciatívy v prospech ochrany a obnovy oceánov. „Za ochranu oceánov nesieme obrovskú spoločnú zodpovednosť a rovnako rozsiahla musí byť aj naša misia. Preto sme prišli do Brestu, aby sme spojili naše sily. Európa ako námorná veľmoc môže tomu výrazne prispieť. Ale iba spolu dokážeme posilniť ochranu oceánov a umožniť im sebaobnovu,“ uviedla Von der Leyenová na summite.
Veľkou hrozbou pre zdravie oceánov je znečistenie. EÚ v tejto oblasti presadzuje dve hlavné priority: zníženie znečistenia plastmi a urýchlenie prechodu na tzv. obehové hospodárstvo. Únia je zástancom medzinárodnej dohody o plastoch a pracuje na tom, aby sa na zasadnutí Environmentálneho zhromaždenia OSN vo februári tohto roku zriadil výbor pre globálnu dohodu o tomto probléme.
Komisia pripomenula, že dosiahnutie uhlíkovej neutrality znamená aj prechod na námornú dopravu s nulovými emisiami. Námorné lode, chrbtová kosť svetového obchodu a dodávateľských reťazcov, však stále používajú palivá s vysokými emisiami uhlíka. Únia návrhom „Fuel-EU Maritime“ zavádza palivovú normu, ktorou sa obmedzuje intenzita emisií skleníkových plynov; nariadenie o infraštruktúre pre alternatívne palivá sa zase zameriava na zriadenie energetickej infraštruktúry v prístavoch, aby sa plavidlá mohli pripojiť k zásobovaniu elektrickou energiou alebo aby počas kotvenia používali technológie s nulovými emisiami. Únia vedie rokovania na pôde Medzinárodnej námornej organizácii (IMO), ktorými chce dosiahnuť dohodu o nulových emisiách v lodnej doprave do roku 2050.
Cieľom misie „Obnova našich oceánov a vôd do roku 2030“ je zabezpečiť, aby bol oceán v centre pozornosti pri plnení cieľov Európskej zelenej dohody do roku 2030. Misia tiež podporí veľké inovačné projekty zamerané na vývoj a testovanie ochranných riešení 30 % morskej oblasti EÚ, obnovu morských a vodných ekosystémov, zníženie plastového odpadu v moriach, zamedzenie úbytku živín, zníženie používania chemických pesticídov o 50 % a zabezpečenie klimaticky neutrálneho a obehového modrého hospodárstva.