Hovorí sa o tom, že po invázii na Ukrajinu by mohli byť použité aj nukleárne zbrane. Ruský líder pohrozil tvrdou odvetou proti každej krajine, ktorá priamo zasiahne do konfliktu na Ukrajine. Podľa generála Pavla Macka (57) ide však iba o hlúpe a nekorektné vyhlásenia nezodpovedného politika, ktorých sa netreba zľaknúť.
Odstrašujúce nukleárne sily Ruskej federácie sú v stave zvýšenej pohotovosti. Rozhodlo o tom v pondelok ruské ministerstvo obrany na základe rozkazu od prezidenta Vladimira Putina. Minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že veliteľské posty všetkých jadrových síl doplnil ďalší personál.
Stav zvýšenej pohotovosti sa podľa ministerstva týka všetkých zložiek ruských nukleárnych síl, ktorými sú strategické raketové sily dozerajúce na pozemné medzikontinentálne rakety, Severná a Tichomorská flotila disponujúce raketami odpaľovanými z ponoriek a diaľkové letectvo s flotilou strategických bombardérov schopných niesť jadrové zbrane.
Svet sa začal obávať, či môže šialenec z Moskvy použiť jadrové zbrane, čo by malo za následok tretiu svetovú vojnu. Krajiny začínajú reagovať. Bývalý japonský premiér Šinzó Abe kontroverzne navrhol, aby jeho krajina po ruskej invázii na Ukrajinu zvážila, že umožní USA umiestniť jadrové zbrane v jeho krajine. Od druhej svetovej vojny sa pritom Japonsko zaviazalo, že nikdy nebude vlastniť, vyrábať ani rozmiestňovať jadrové zbrane na svojom území.
Prejav sily
Podľa britského rezortu obrany ide zo strany Putina o „prejav sily“ v čase, keď sa postup ruských síl na Ukrajine spomalil. Na otázku moderátora rozhlasovej stanice LBC, či je Putin „dostatočne šialený“ na to, aby rozpútal jadrovú vojnu, minister Wallace odpovedal, že šéf Kremľa „v poslednom čase nepochybne urobil veľa iracionálnych vecí“. „Nebudem špekulovať o tom, čo by urobil alebo neurobil, ale práve preto všetci na Západe udržiavame naše odstrašujúce prostriedky (jadrové zbrane) v stave pripravenosti,“ dodal.