„K dnešnému dňu sa dodávky plynu uskutočňujú plne v súlade s dennými objednanými množstvami a bez akýchkoľvek obmedzení,“ vyjadril sa pre Nový Čas aj Juraj Adamica z tlačového odboru Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Pri plyne sme však našli aj alternatívne riešenie. „SPP s cieľom diverzifikácie zdrojov prvýkrát uzavrel zmluvu na nákup skvapalneného zemného plynu – LNG v objeme 80 miliónov m³. LNG tanker dorazí do terminálu LNG na chorvátskom ostrove Krk. SPP bude mať vzhľadom na obchodné opatrenia LNG k dispozícii už od 1. marca 2022. Táto dodávka je ďalším z opatrení zo strany SPP na posilnenie bezpečnosti dodávok plynu,“ uviedol Slovenský plynárenský priemysel.
Núdzový mechanizmus
Slovenská republika podľa ministerstva hospodárstva pozorne monitoruje aktuálne dodávky ropy a plynu. „V súčasnosti nie je dôvod na paniku. Dodávky v rámci Európy sú zatiaľ stabilné. Odberateľov môžeme ubezpečiť, že plynu máme dostatok,“ uviedol aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (42). Pokiaľ ide o ropu v prípade potreby by mohol byť aktivovaný kolektívny núdzový mechanizmus IEA. V rámci tohto procesu by mohli byť uvoľnené aj rezervy zo Strategických ropných rezerv v USA, ktoré disponujú najväčšou núdzovou zásobou ropy na svete.
Slovnaft má alternatívu
„Slovnaft , ako aj Skupina MOL monitorujú udalosti na Ukrajine, pričom sme pripravení zásobovať trh našimi produktmi v rámci regiónu,“ uviedla pre Nový Čas hovorkyňa Slovnaft u Tatiana Novotná. „Aktuálne sú všetky dodávky kľúčových surovín, teda ropy, ale aj plynu do rafinérie v súlade s plánovaným harmonogramom. V prípade zásobovania ropy má Slovnaft a Slovensko vďaka Skupine MOL aj alternatívu v podobe južnej trasy, ktorá vedie cez ropovod Adria. Ropovodide cez územie Maďarska a Chorvátska a ústi v prístave Omišalj, kde vedia tankery priviesť ropu prakticky kdekoľvek zo sveta. Skupina MOL v predchádzajúcich rokoch posilnila zásobovanie rafinérií Slovnaft na Slovensku a Duna v maďarskej Százhalombatte vysokými investíciami v objeme 170 miliónov USD, z ktorých sa približne dve tretiny týkali infraštruktúry pre Slovnaft . Tým sa vytvorila dostatočná kapacita na plnohodnotné zásobovanie Slovenska z bratislavskej rafinérie,“ povedala hovorkyňa.