Väčšina Európy je totiž závislá od nerastných surovín dodávaných práve Ruskom. Reč je o plyne a rope. Slovenské ministerstvo hospodárstva upokojuje, že dodávky zatiaľ neboli prerušené. Viacerí analytici sa však zamýšľajú nad tým, ako by Európa vyriešila prípadnú energetickú krízu.
Problémy s dodávkami plynu, ropy či jadrového paliva, ktoré by mohla teoreticky spôsobiť vojna na Ukrajine, minister hospodárstva Richard Sulík (54) zatiaľ vylúčil. Dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu doteraz neboli obmedzené ani prerušené. Zima sa končí a plynu má Slovensko v zásobníkoch dosť. „Môžem povedať, že s plynom je to v poriadku,“ povedal Sulík.
To isté platí o rope, ktorú rovnako už roky dovážame z Ruska. „Čo sa týka ropy, aj keby boli dodávky ropy obmedzené, čo momentálne nie sú, tak máme fyzicky na Slovensku v zásobníkoch ropu na 90 dní. A aj keby sa tá minula, tak mám prísľub od Slovnaftu, že ropovodom Adria príde dostatok ropy,“ ubezpečoval minister a v podobnom zmysle sa vyjadril aj o jadrovom palive. „Slovenské elektrárne majú zásoby jadrového paliva na dostatočne dlhú dobu a podnikajú kroky, aby sa to ešte zlepšilo,“ vyhlásil šéf rezortu.
SPP prvý raz kupuje skvapalnený plyn
Problémom by mohli byť platby za plyn a ropu, keďže niektoré ruské banky už Európska únia odpojila od bankového systému SWIFT. Má ísť o jednu z najtvrdších sankcií za ruskú agresiu voči Ukrajine. „Odpojenie od SWIFT nie je plošné a týka sa len niektorých ruských bánk. Platby za komodity by tak mali i naďalej prebiehať v štandardnom režime,“ hovorí finančný analytik zo spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.
„Odberatelia komodít z Ruska samozrejme, vytvárajú procesy na náhradné riešenia. Na svete existujú aj iné platobné systémy, ktoré sa dajú využiť v prípade kompletného odpojenia Ruska od SWIFT-u. Európa plánuje naďalej odoberať strategické komodity z Ruska, pretože aktuálne neexistuje dostatočne veľký alternatívny zdroj. A trvalo by roky, kým by sa dobudovala potrebná infraštruktúra,“ vysvetľuje Tomčiak.