Vákuové bomby?
Ruská armáda podľa ukrajinských médií v pondelok bombardovala mesto Achtyrka vákuovými bombami, pričom tieto zbrane zakazuje Ženevská konvencia. „Nepriateľ bojuje zbabelo. Na Achtyrku znovu zhodili vákuovú bombu na sklad ropných palív, vyhodili ho do povetria,“ citovali médiá miestneho starostu. Táto skutočnosť nebola zatiaľ overená nezávislými zdrojmi.
Rusi však v minulosti použili vákuové bomby pri bombardovaní sýrskeho mesta Aleppo. Sila vákuovej bomby je porovnateľná s jadrovou bombou, ale na rozdiel od nej nekontaminuje prostredie. Jej následkom je však rozsiahla devastácia, keďže v prvej fáze výbuchu sa otvorí v stanovenej výške kontajner a vypustí sa palivový mrak, ktorý sa zmieša s kyslíkom. Druhá nálož zapáli mrak, ktorý môže následne pohltiť objekt či budovy.
Rusi okrem toho útočili na druhé najväčšie mesto Charkov na východe Ukrajiny. Počas ostreľovania zabili desiatky osôb. Stovky utrpeli zranenia. Ani po štyroch nociach sa však Rusom nepodarilo dobyť žiadny z dôležitých uzlov, na ktoré mieria. Odoláva aj hlavné mesto Kyjev, ku ktorému sa blíži päťkilometrová kolóna ruskej armády.
Putin v reakcii na masívne západné sankcie, ktoré ruinujú ruskú ekonomiku, označil Západ za „ríšu zla“. Európska únia sa zjednotila a Ukrajine prisľúbila dodávku ďalších zbraní a vojenského vybavenia. Viaceré štáty podporujú svojich občanov v tom, aby išli pomôcť Ukrajine do bojov.
Na Slovensku to podľa zákona nie je možné, musela by o tom individuálne rozhodnúť prezidentka, ktorá tak zatiaľ nespravila. Ukrajinský prezident Zelenskyj zase pred mierovými rokovaniami požiadal o okamžité prijatie do Európskej únie. Podporu mu v tom vyjadrili mnohé krajiny, pričom šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen uviedla, že Ukrajina patrí do EÚ.