Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba dnes podľa agentúry Reuters povedal, že je pripravený s Ruskom rokovať a hľadať riešenie súčasného konfliktu, ale nebude sa riadiť iba ruskými ultimátmi. Vyjednávači bojujúcich strán prvýkrát od začiatku ruskej invázie na Ukrajine rokovali v pondelok na bielorusko-ukrajinskej hranici, rozhovory nepriniesli žiadne hmatateľné výsledky, strany sa ale dohodli na ďalšom rokovaní v nasledujúcich dňoch. Ukrajina termín zatiaľ nepotvrdila.
"Ako sa pôvodne dohodli, schôdzka by sa mala uskutočniť v stredu 2. marca," cituje TASS svoj zdroj. Šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba dnes novinárom na virtuálnej tlačovej konferencii povedal, že Kyjev sa o svojom postoji ešte len rozhodne.
"Teraz analyzujeme to, čo sa stalo včera (v pondelok), oznámené postoje... Rozhodneme sa o svojom postoji a potom sa v prípade potreby pripravíme na nové rokovanie. Veríme, že by k nemu malo dôjsť, pretože Ukrajina verí v diplomaciu a sme pripravení na diplomatické riešenie tohto konfliktu," povedal ukrajinský minister zahraničia podľa agentúry Interfax-Ukrajina.
Kuleba zároveň zdôraznil, že ukrajinská delegácia nevyrazí na rokovania, pokiaľ Rusko chce iba hlásať svoje ultimáta, píše Interfax-Ukrajina. "Budeme konať a hľadať riešenie. Ale nebudeme plniť ruské ultimáta a rozmary," dodal.
Ruská a ukrajinská delegácia konala v pondelok na ukrajinsko-bieloruských hraniciach. Oba tímy sa potom dohodli na ďalšom kole rozhovorov a zamierili do svojich metropol na konzultácie, oznámil jeden z ukrajinských zástupcov Mychajlo Podoljak. Vedúci ruskej delegácie Vladimír Medinskij vyhlásil, že budúca schôdza bude na poľsko-bieloruskej hranici.
Predstaviteľ ukrajinskej prezidentskej kancelárie Podoljak rokovania označil za "ťažké", hoci sa podľa neho obišla bez "záväzných ultimát" z ruskej strany. "Ruská strana bohužiaľ stále krajne neobjektívne nazerá na deštruktívne procesy, ktoré začala," napísal po rokovaní na twitteri. Predseda zahraničného výboru dolnej komory ruského parlamentu Leonid Sluckij povedal, že obe strany "našli rad dôležitých bodov, v ktorých by bolo možné dosiahnuť pokrok."