Jódová profylaxia, teda jodid draselný sa užíva na ochranu pred naviazaním rádioaktívneho jódu na štítnu žľazu. Zvýšený záujem je aj o cestovné pasy, Slováci sa pokúšajú vybaviť si ich pre seba a svoje deti, aby mohli v prípade núdze rýchlo odísť z krajiny. Ministerstvo vnútra aj ministerstvo zdravotníctva vyzývajú ľudí, aby nepodľahli panike. Prehnané užívanie jódových tabliet môže byť totiž životu nebezpečné.
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu vyhlásil, že nariadil armáde, aby uviedla ruské jadrové sily do stavu vysokej pohotovosti. To, pochopiteľne, vydesilo ľudí na celom svete, Slovákov nevynímajúc. Zo strachu pred hrozbou jadrovej vojny preto začali obyvatelia húfne skupovať lieky s vysokým obsahom jodidu draselného. Môže ľuďom užívanie jódu v prípade jadrového konfliktu zachrániť život? Podľa ministerstva zdravotníctva je to presne naopak. Užívanie jódovej profylaxie ako prevencie rezort dôrazne neodporúča. „Ľuďom v tejto chvíli jednoznačne neodporúčame predzásobovať sa danými tabletkami. Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy. V prípade, že by hrozilo riziko, štát v predstihu zabezpečí všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľstva,“ ubezpečuje ministerstvo. Dodáva, že jódová profylaxia patrí medzi ochranné opatrenia iba v núdzovej situácii, ak nastala radiačná udalosť.
Nedostupný tovar
Slovenská lekárnická komora potvrdila, že farmaceuti verejných lekární evidujú zvýšený záujem o takéto lieky. „Keďže tento liek nie je štandardne dostupný v lekárňach a aktuálne nie je dostupný ani u držiteľov povolení na veľkodistribúciu liekov, nie je možné požiadavkám vyhovieť. Vzhľadom na charakter účinku tohto lieku je preto jeho použitie v aktuálnom čase bezpredmetné,“ povedal Ondrej Sukeľ, predseda Slovenskej lekárnickej komory.
O nedostupnosti liekov s obsahom jódu sa Nový Čas presvedčil aj v praxi. Ako sme sa dozvedeli v jednej popradskej lekárni, momentálne je u ich výrobcov výpadok, preto ich v lekárňach nemajú. „Áno, ľudia si ich pýtajú, ale nemáme im čo predať,“ dozvedeli sme sa v jednej z lekární veľkej siete. Aj v malej lekárni v popradskej mestskej časti Veľká nemali jód. „Som rád, že ho nemáme, lebo jeho neuváženým užívaním si môžu ľudia veľmi poškodiť. Dnes tu bol mladý muž, ktorý chcel jód pre tehotnú manželku a malé dieťa, a keďže sme nemali tabletky, tak chcel jódovú tinktúru, že im ju bude dávať. To už je také davové šialenstvo,“ povedal nám majiteľ lekárne. V lekárni pri popradskej nemocnici ľudia starú zásobu jódových piluliek vykúpili za jeden deň a nové tak skoro neprídu.
Netreba robiť paniku
Ďalším „horúcim tovarom“ sú po vypuknutí vojny na Ukrajine cestovné pasy. Polícia eviduje v poslednom čase zvýšený záujem o ich vydanie. „Ide predovšetkým o cestovné pasy pre deti, a to najmä v urýchlenej lehote do dvoch a do desiatich pracovných dní,“ približuje ministerstvo vnútra. Rezort však ľudí upozorňuje, aby nepodliehali panike. „Vzhľadom na to, že k zvýšenému počtu žiadostí dochádza približne od štvrtka minulého týždňa, polícia predpokladá, že to súvisí s dianím na Ukrajine. Poprosíme občanov, aby sledovali oficiálne zdroje, a nie dezinformačné, ktorých cieľom je vytvárať strach a chaos,“ upozornil rezort vnútra. Ministerstvo zároveň pripomína vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej i členov vlády, že Slovenská republika nie je v ohrození, a preto nie je potrebné si urýchlene zadovážiť cestovný doklad.