Ako ďalej v tlačovej správe informuje rezort vnútra, z tohto počtu má štátnu príslušnosť Ukrajiny 46 618 osôb, čo predstavuje takmer 90 percent. Zo štátov Európskej únie prišlo 1 774 osôb a z takzvaných tretích krajín 4 774.
„Slovensko využívajú ako bezpečný koridor štátni príslušníci viacerých krajín, ktorí sa cez naše územia snažia dostať domov. Upozorňujeme, že na Ukrajine ostali uviaznutí nielen domáci Ukrajinci, ale aj cudzinci, ktorí tam buď dlho či krátko žili, pracovali, boli na dovolenke, alebo tam študovali," uvádza ministerstvo v súvislosti s informáciami o nekontrolovanom pohybe osôb z Afriky a Blízkeho Východu, ktoré sa objavili na internete.
Keďže sa nad Ukrajinou nedá lietať pre uzavretý vzdušný priestor, musia podľa rezortu príslušníci tretích krajín využiť najbližšie hraničné priechody na cestu do domovskej krajiny. „Pohyb osôb rôznych národností je pri úteku z vojnovej zóny úplne normálny." zdôraznilo ministerstvo vnútra.
Rezort tiež uvádza, že prichádzajúci cudzinci sú riadne registrovaní na hraničných priechodoch. „Pokiaľ pri sebe nemajú z akéhokoľvek dôvodu doklady, sú uložení do databáz a okrem ďalších úkonov sú im odobraté odtlačky prstov," uviedlo ministerstvo.
Zároveň ubezpečilo verejnosť, že polícia postupuje v intenciách európskej a národnej legislatívy a že bezpečnostné štandardy ostávajú zachované. „Policajný zbor prijíma adekvátne opatrenia proti zneužívaniu systému pomoci a zakročí, ak by dochádzalo k protiprávnemu konaniu, a to bez ohľadu na štátnu príslušnosť," dodal rezort vnútra.