Minister povedal, že momentálne nepociťujú enormný tlak na materské školy. Podľa slov Gröhlinga je vytvorená komunikačná sieť so zriaďovateľmi. Najväčšia záťaž je podľa ministerstva školstva zatiaľ na školy v Prešovskom kraji. "Doteraz v našom systéme je umiestnených v rámci regionálneho školstva 3226 detí a žiakov z Ukrajiny a 5700 vysokoškolákov. Ide o tých, ktorí na Slovensku dlhodobo študujú," povedal minister školstva.
Konkrétne číslo žiakov, ktorí prišli na Slovensko pre vojnový konflikt na Ukrajine a začali chodiť do škôl, zatiaľ známe podľa ministra nie je. Tvrdí, že sa zbiera zatiaľ len evidencia. Gröhling povedal, že je v kontakte s jednotlivými riaditeľmi škôl.
V rámci školy s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove podľa ministra školstva prijali doteraz 40 žiakov, kapacita je niečo viac ako 100 žiakov. "Boli vytvorené aj výjazdové tímy, desať ich je v Žilinskom kraji a sedem v Košickom kraji," povedal. Zároveň vysvetlil, že sa v nich nachádzajú školskí psychológovia a ukrajinsky hovoriaci ľudia.
Na webe ministerstva školstva vytvorili samostatnú záložku k situácii na Ukrajine. Podľa slov ministra školstva sú tam zverejnené informácie, ako prijať žiaka z Ukrajiny, ako postupovať pri jeho adaptácii, zverejnené je aj potvrdenie o zaradení žiaka, metodické pokyny a odporúčania.
Poukázal, že viaceré organizácie vypracovali aj rôzne webináre a semináre. "Je zverejnená aj emailová adresa ukrajina@minedu.sk. Chcel by som poprosiť učiteľov, ktorí prišli na Slovensko v rámci ukrajinského jazyka, aby sa nám prihlásili. Keby bol väčší prílev žiakov do školského systému, aby sme ich vedeli následne osloviť," uzavrel šéf rezortu školstva.