"Veľa z toho, čo (Rusi) robia, je mätúce," uviedol Rob Lee, odborník na ruskú armádu z výskumného centra v americkej Filadelfii, ktorý predpokladal, že vojna začne s "maximálnym využitím sily". "Pretože každý ďalší deň konfliktu má svoju cenu a riziká sa zvyšujú. A pre toto správanie sa len veľmi ťažko hľadajú realistické dôvody," dodal Lee.
Vojenskí experti konštatujú, že ruské lietadlá na Ukrajine nie sú dobre koordinované s pozemnými jednotkami, ktorých kolóny boli vyslané mimo oblasť dosahu svojho vzdušného krytia. Ruskí vojaci sú kvôli tomu zraniteľní voči útokom ukrajinských síl, a to vrátane tých, ktoré sú novo vybavené tureckými dronami a americkými a britskými protitankovými strelami. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena odmieta žiadosti Kyjeva na uzavretie vzdušného priestoru nad Ukrajinou, pretože by to vtiahlo Spojené štáty do priameho konfliktu s Ruskom.
Zatiaľ čo ruský postup bol zatiaľ slabší, než sa očakávalo, prekvapila naopak ukrajinská armáda. Jej skúsenosť z posledných ôsmich rokov bojov s proruskými separatistami na východe krajiny pozostávala prevažne zo statických zákopových bojov v štýle prvej svetovej vojny. Naproti tomu ruské sily majú bojovú skúsenosť zo Sýrie, kde sa zúčastnili intervencií na strane prezidenta Bašára Asada a preukázali určitú schopnosť koordinovať pozemné manévre s dronovými a leteckými útokmi. Prítomnosť ukrajinských bojových lietadiel vo vzduchu je očividným prejavom odolnosti zeme tvárou v tvár útoku a je bezpochyby morálnou vzpruhou ako pre ukrajinskú armádu, tak obyvateľstvo, uvádza experti. Táto skutočnosť vedie aj k určitej mytologizácii ukrajinských vzdušných síl. Rozpráva sa napríklad o ukrajinskom bojovom pilotovi, ktorý údajne sám zostrelil šesť ruských lietadiel a ktorého na internete prezývajú "Duch Kyjeva".