Zo zákona vyplýva zníženie dôchodkov predstaviteľom bývalého komunistického režimu a niekdajších bezpečnostných zložiek. ÚS v tejto súvislosti konštatoval, že sociálne či dôchodkové dávky, ktoré jednotlivec poberá, predstavujú jeho majetok. Právna úprava preto predstavuje právny základ pre obmedzenie tohto majetku vo forme zníženia dôchodku.
"Ústavný súd však musí predísť tomu, aby osobám bolo do ich majetku zasiahnuté predtým, ako príde k posúdeniu ústavnosti napadnutého zákona. Osobitne, ak ide o kategóriu poberateľov dôchodku, pri ktorej často tento dôchodok tvorí jediný zdroj príjmu. K tomu práve slúži aj inštitút dočasného pozastavenia účinnosti právneho predpisu," uviedol ÚS k rozhodnutiu.
Zákon kritizoval opozičný Smer-SD, výhrady mala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Koaliční poslanci pri legislatíve hovorili o zabezpečení spravodlivosti. Dôchodky tých, ktorých sa týka, sú podľa nich vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktoré komunistická moc prenasledovala, je veľmi nízke.
"Tento absurdný pravicový zákon trestá každého, kto pracoval na ústrednom výbore komunistickej strany vrátane mzdárok a vrátnikov, ktorí nemali s politikou nič spoločné. Uplatňuje sa princíp kolektívnej viny, podľa ktorého bol každý policajt v určitých zložkách eštébák, dokonca aj strážnik atómovej elektrárne," uviedol vlani poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha.
ÚS v stredu zároveň odmietol návrh Okresného súdu Bratislava II na posúdenie ústavnosti časti zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.