Hoci situácia v Kyjeve bola v stredu a vo štvrtok pokojnejšia ako po minulé dni, môže ísť iba o zlovestné ticho pred búrkou. O čo tichšia bola obloha v ukrajinskej metropole, o to ťažšie boje zvádzali Ukrajinci s ruskými agresormi v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov a tiež v 300-tisícovom prístavom meste Cherson na juhu krajiny.
Zaútočí aj Bielorusko?
V stredu alebo vo štvrtok bolo naplánované aj ďalšie kolo mierových stretnutí. „Sme pripravení na rokovanie, ale v žiadnom prípade nie sme pripravení prijať akékoľvek ruské ultimáta,“ vyhlásil šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Rusi stále trvajú na svojich štyroch požiadavkách vrátane priznania Krymu Rusku či demilitarizácie Ukrajiny, no tie sú pre Kyjev neprijateľné. Môžu teda tieto rokovania pomôcť zastaviť krviprelievanie? „Jediná možná cesta vpred sú rokovania, dvojstranné a tiež mnohostranné, je však nutné najprv okamžite zastaviť agresiu, vojenské operácie. Efektívne rokovania bude možné viesť len po ukončení vojenských akcií. Ale stretnutia sú dôležité, indikujú ochotu rokovať a tiež vyjasňujú východiskové pozície a očakávania oboch strán,“ myslí si bývalý slovenský minister zahraničia Ján Kubiš.
Podľa informácií Ukrajinskej pravdy sa bývalý ukrajinský prezident a spojenec Kremľa Viktor Janukovyč nachádza v bieloruskom hlavnom meste Minsk a Putin s ním môže rátať ako s bábkovou hlavou štátu.
V každom prípade, prvá fáza vojny Putinovi evidentne nevyšla tak, ako si predstavoval a hrdinský odpor Ukrajincov jeho plánovačov dokonale zaskočil. „Mnohí ruskí vojaci sú prekvapení a vystrašení, pretože od svojho velenia dostali informácie, že Ukrajinci ich budú vítať a že pôjde o mierovú, a nie bojovú operáciu,“ opisuje situáciu na fronte aj slovenské ministerstvo obrany.
Putin si už podľa vojenských analytikov vystrieľal veľkú časť arzenálu a uvedomuje si, že čoskoro nebude mať veľa vojakov ani konvenčné zbrane, ktoré by použil, ani prostriedky na financovanie ďalších obrovských operácií. Čiastočne by mu mohol pomôcť prípadný vstup Bieloruska do vojny, ktorý vyzerá stále reálnejšie. Minsk zatiaľ tvrdí, že vojaci, ktorých zhromaždil na hraniciach, ich majú len strážiť, to však ešte pred vojnou tvrdil aj Putin o ruských vojskách.