Okrem obyvateľov napadnutej krajiny sa tam zhromažďujú a spia aj ľudia z iných krajín, ktorí rovnako utekajú pred bojmi. Podľa prevádzkovateľa objektu a služieb je situácia alarmujúca.
Viac podrobností prezradila hovorkyňa Stanice Košice Alžbeta Gajdošová Keruľová „Zaznamenávame hromadné príchody stoviek utečencov nielen z Ukrajiny, ale prevažne z afrických krajín a krajín Blízkeho východu. Mnohí z nich z rôznych dôvodov ostávajú na stanici dlhé hodiny a dokonca aj dni. Situácia je o to závažnejšia, že v čase trvajúcej pandémie prichádzajú bez otestovania, bez respirátorov a základných hygienických potrieb,“ uviedla.
Nový Čas včera na stanici našiel viacero občanov Maroka. Nehovorili po anglicky, jeden vedel po ukrajinsky. „Sme študenti z okolia Kyjeva a cestovali sme sem tri dni. Mierime domov,“ povedal. Zriadili tu informačný pult, kde vypomáhajú dobrovoľníci. Jedna z nich - Tatiana - povedala, že pomohli aj študentom z Líbye a Afriky. „V prvom rade im dávame informácie, navigujeme ich na ubytovanie. Väčšinou iba prestupujú na iné vlaky,“ vysvetlila dobrovoľníčka.
Hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Ria Feik Achbergerová potvrdila, že so žiadosťou o riešenie situácie sa obrátili aj na Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo dopravy a výstavby SR, lebo stanica je podľa jej slov plná mužov z tretích krajín. Pripomenula, že bez dokladov nemajú k dispozícii vlaky zadarmo, keďže sú určené pre ukrajinských občanov.
Polícia už posilnila v okolí košickej železnice hliadky. „Doposiaľ nebolo zaznamenané narušenie verejného poriadku ani iné protiprávne konanie. Podľa informácií sa tieto osoby chystajú opustiť naše územie a vrátiť sa do svojich domovských krajín,“ informovala hovorkyňa košickej krajskej polície Lenka Ivanová.