Exministerka vnútra Denisa Saková (Hlas-SD) vyzýva, aby verejnosť nepodľahla vojnovej hystérii a netrestala nevinných. "Vandalizmus pietnych monumentov nie je cesta. Jedna vec je premaľovať kosáky a kladivá - symboly totalitného režimu. Slavín je ale najväčšou pamiatkou padlým vojakom Červenej armády, medzi nimi mnohých Ukrajincov, ktorí zomreli pri oslobodzovaní Slovenska. Tisícky mladých ľudí, ktorí položili život v boji s nacizmom," uviedol Stančík.
Podporuje solidaritu s Ukrajinou, no zároveň upozorňuje na spájanie osoby ruského prezidenta Vladimíra Putina so všetkými Rusmi. "Tak ako nemôžeme národ viniť za činy politikov, nemôžeme mŕtvych haniť za dnešné udalosti," poznamenal.
"Úlohou Slovenska je dnes pomáhať ľuďom na Ukrajine, ktorí trpia hrôzami vojny a vyzývať na mier. Nepridávajme sa k trestaniu nevinných ľudí pre ich národnosť a prilievaním oleja do požiaru vojny," uviedla Saková na sociálnej sieti. Hovorí o bičovaní emócií, ničení profesionálnej kariéry a útokoch na ľudí len pre ich ruský pas. Za vrchol neľudskosti označila zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na paralympiáde.
Bývalý šéf parlamentu a predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko podotkol, že tí, ktorí poškodili pamätník, nepoznajú históriu. "Slavín je cintorínom sovietskych vojakov. Sú tam pochovaní ruskí, bieloruskí a ukrajinskí vojaci, ale aj vojaci iných národností. Cintorín je miestom pokory a úcty. Tí, čo tento čin urobili, urazili pamiatku všetkých," uviedol. Hovorí o cynizme a arogancii. Takéto skutky podľa neho nepomáhajú k nastoleniu mieru.
Časť vojenského pamätníka Slavín v Bratislave poškodil neznámy páchateľ modrou a žltou farbou. Natrel schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním. Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci.