V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská. Ako dodáva, DP je možné podať aj elektronicky. „K registrácii je potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis (KEP)," uviedla s tým, že fyzické osoby môžu využiť aj možnosť uzavrieť s daňovým úradom tzv. dohodu o elektronickom doručovaní.
V tomto roku sa termíny na podanie DP nemenia. Platí, že povinný je ho podať každý daňovník, ak jeho zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli sumu 2 255,72 eura, alebo ak vykazuje daňovú stratu. „Do týchto príjmov sa zahŕňa akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený," spresnila hovorkyňa. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahŕňa aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou (t.j. rezidenta SR).
Oproti minulému roku sa pri vypĺňaní daňového priznania uskutočnilo niekoľko zmien. Prišlo k vypusteniu nezdaniteľnej časti základu dane, ktorou sú preukázateľne zaplatené úhrady súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou a s ňou spojenými službami. Zmena nastala aj v uplatňovaní daňového bonusu, doplnené bolo nové zaškrtávacie pole pre mikrodaňovníka a zmeny nastali aj pri umorovaní daňovej straty a upustilo sa od povinnosti uvádzať sídlo a právnu formu prijímateľa podielu zaplatenej dane.
Ak daňovníci zákonom stanovený termín nestíhajú, alebo sa z dôvodu pandémie dostali do problémov, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na splnenie tejto povinnosti o tri mesiace, resp. o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia. „Upozorňujeme, že v tomto roku emailové odklady DP zasielaním oznámenia na podnety@financnasprava.sk neplatia. Išlo o mimoriadne opatrenie platné len v roku 2021," upozornila Rybanská s tým, že oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané najneskôr do 31. marca na miestne príslušný daňový úrad, resp. elektronicky na predpísanom tlačive.