Rozdiel v nadmorských výškach a s tým súvisiace hlavne teplotné rozdiely, ale aj výška a súvislosť snehovej prikrývky sú rozhodujúcim faktorom prebúdzania medveďov. "Každý jedinec má individuálne životné prejavy, môže sa stať, že niektoré medvede ani nezaľahnú alebo zaľahnú na kratší čas ako ostatné," priblížila Debnárová.
Medveď počas zimného spánku podľa nej spotrebúva svoje tukové zásoby a po prebudení sa potrebuje nasýtiť, je pohybovo aktívny a hlad spôsobuje aj nervozitu. Medvedice sa zase zdržujú v blízkosti brlohov a postupne vyvádzajú svoje mláďatá.
"Pri pohybe v lese je vhodné dať o sebe vedieť, že sme tam, samozrejme, nie krikom a nie na všetkých miestach, na ktorých sa pohybujeme. Ak máme dostatočný prehľad okolo seba, tak si treba vychutnávať ticho a prírodu. Ak sa však približujeme do priestoru hustejších neprehľadných porastov, je potrebné na seba upozorniť pískaním, hlasovým prejavom alebo zakašľaním, aby šelma o nás vedela," odporučila Debnárová.
Medvedí útok na Silvestra
Na Silvestra prišlo k útoku medveďa pri obci Dubové, keď boli tamojší poľovníci na kontrole svojho revíru. Pričom táto oblasť nie je až tak ďaleko od miesta, kde útočila vo štvrtok šelma na Miroslava. Či ide o toho istého medveďa je otázne. Tam na nich zaútočil približne 120-kilogramový medveď. Zviera najprv prebehlo medzi nimi, následne sa zvrtlo a vrhlo na poľovníka Juraja. "Medveď sa vybral jeho smerom, to je celkom časté, zažili sme to mnohokrát a vždy odbehol preč. Tentoraz však zareval a zaútočil,“ povedal jeho kamarát Alfréd, ktorý vystrelil do vzduchu. Napadnutý muž sa snažil brániť svojou zbraňou a medveď sa zameral na jeho pravú ruku. Ak by nezasiahli kopovy, situácia by sa mohla zvrtnúť oveľa tragickejšie. Psi ho zatlačili a on odišiel preč.