Radiácia na Slovensku je stále nízka
Terézia Melicherová, SHMÚ (merajú úroveň hodnôt radiácie)
Ako je na tom teraz Slovensko, pokiaľ ide o hodnoty radiácie?
- Monitorovacie miesta z celého Slovenska sú na našej mape vyfarbené na zeleno. Hovoria o tom, že situácia je normálna. Hneď ako to prejde do ďalších úrovní, farba sa bude meniť. V aktuálnej tabuľke, kde sa uvádzajú hodnoty radiácie, sú všetky niekde medzi 100 a 200 nSv/h. Signálna úroveň, že niečo nie je v poriadku, je 400 nSv/h. Za posledných 30 dní, napríklad na stanici Bratislava, sa hodnoty pohybujú okolo 100 nSv/h bez akéhokoľvek rozdielu.
Slovensko teda teraz v tejto chvíli ohrozené nie je?
- Pokiaľ nejde o požiar reaktora, keď vybuchne grafi t a vznesie sa do diaľky do veľkých výšok, tak je to stále lokálna záležitosť. Všetky veci, ktoré sme sa dopočuli o Ukrajine, teda že boli niekde namerané zvýšené hodnoty, tak boli namerané preto, že sa tam povedzme presúvala nejaká technika a zvírili kontaminované zemné vrstvy.
Nukleárnej katastrofy sa nemusíme zatiaľ obávať?
- Vždy hrozí katastrofa, keď je problém s elektrárňou. Štáty majú aj jadrové zbrane, chápem, že sa ľudia boja. Ľudia mi už vystrašení telefonovali, ale keď som ich odkázala na našu stránku, upokojili sa.
Rozdiel oproti Černobyľu
Marta Žiaková, predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR
- Aby bola elektráreň daná do najbezpečnejšieho možného stavu, tak jeden blok bol odstavený pred útokom. Štyri sú odstavené a sú ochladzované, jeden z reaktorov je trvalo prevádzkovaný zhruba na 60 %. Radiačná situácia je normálna, neprišlo k žiadnemu poškodeniu zariadení. Nie je to elektráreň typu Černobyľ. Tá ako moderátor používala uhlík a chladilo sa vodou. V okamihu, keď tam prišlo k veľmi drastickému zvýšeniu výkonu a prišlo k parnému výbuchu, tak došlo k zapáleniu grafi tu, ktorý tam bol použitý, a začal horieť. So sebou odnášal aj palivové články do horných vrstiev atmosféry. Záporožská elektráreň používa vodu ako chladidlo aj moderátor. V takomto prípade nehrozí, že by prišlo k zapáleniu grafitu a neočakávanému únosu rádioaktívnych látok do horných vrstiev atmosféry.