Odmietavý postoj aliancie NATO k požiadavke Kyjeva vyhlásiť nad Ukrajinou bezletovú zónu Kuleba označil za "prejav slabosti". "Nie je žiadnym tajomstvom, že najviac potrebujeme stíhačky, útočné lietadlá a systémy protivzdušnej obrany," povedal Kuleba v sobotu ministrovi zahraničných vecí USA Antonymu Blinkenovi. Ich rozhovor sa uskutočnil v sobotu, v 10. deň ruskej invázie, na poľsko-ukrajinskom hraničnom priechode Korczowa-Krakovec. Sprevádzali ho prísne bezpečnostné opatrenia, dodala agentúra AFP.
O pomoc pri presadzovaní snáh o vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou žiadal v sobotu amerických senátorov aj ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. S odvolaním sa na dobre informovaný zdroj to v sobotu uviedla spravodajská televízia CNN. Ruský prezident Vladimir Putin medzičasom v sobotu vyhlásil, že "akákoľvek krajina, ktorá vyhlási bezletovú zónu nad Ukrajinou, sa priamo zapojí do ozbrojeného konfliktu s Ruskom".
NATO v piatok odmietlo výzvy ukrajinských činiteľov na zriadenie bezletovej zóny nad Ukrajinou. Západní spojenci však Putina varovali pred novými sankciami, ak nezastaví vojnové ťaženie na Ukrajine.
O prísnejšie sankcie voči Rusku žiadal v sobotu aj Zelenskyj, ktorý sa domnieva, že reštrikcie by sa mali dotknúť aj sektora energetiky. Poďakoval sa za doterajšiu podporu zo strany Spojených štátov, ale upozornil, že Ukrajina a jej ozbrojené sily potrebujú ďalšiu pomoc, keďže čelia ruskej invázii.
Podľa nemenovaného senátora Zelenskyj v tejto súvislosti obhajoval zákaz dovozu ruskej ropy, pozastavenie všetkých obchodných transakcií – ako Visa a Mastercard – a vyzval zákonodarcov, aby pomohli Ukrajine získať viac lietadiel, na ktorých ukrajinskí piloti absolvovali výcvik a mohli by s nimi okamžite lietať.
Podľa senátora Zelenskyj dodal, že Ukrajinci "budú bojovať a lietať", ale že on pre nich "potrebuje lietadlá". CNN poznamenala, že viacerí z amerických politikov sa so Zelenským lúčili pozdravom "Sláva Ukrajine" (Slava Ukraini). Ukrajinského prezidenta toto ich gesto zjavne dojalo, dodala CNN.