Zatiaľ čo Ukrajinci sa snažia brániť svoju krajinu pred ruskou inváziou, Západ sa pripravuje aj na to, že by sa Vladimirovi Putinovi (69) napokon podarilo prelomiť obranu najľudnatejších miest. Lídri v Európe aj USA pracujú aj s verziou, že Rusko napokon svoje neúspechy z prvých dní útoku zvráti. Čo sa bude diať potom?
Posledné odhady hovoria o tom, že Rusi už nasadili 90 % pripravenej armády, ktorú sústreďovali na hraniciach s Ukrajinou posledné mesiace. Špekuluje sa o tom, že Putin povoláva ďalšie jednotky, ktoré má v zálohe vo vnútrozemí Ruska. Jeho vojaci sa totiž potýkajú s problémami so zásobovaním a s morálkou, čo znamená, že nepostupujú podľa plánu. Washington Post sa odvoláva na vládne zdroje a expertov a píše, že lídri slobodného sveta sa tak pripravujú na možnosť, že vznikne exilová vláda v Poľsku a konflikt sa presunie do fázy dlhodobých a krvavých povstaleckých bojov.
Pokiaľ by sa USA a ďalšie krajiny rozhodli podporovať Ukrajincov v povstaleckých bojoch proti ruskej okupačnej armáde, kľúčovou postavou by zrejme bol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten podľa denníka už diskutoval s Američanmi o možnosti presunúť svoju vládu z Kyjeva, na ktorý sa teraz sústredí ruská ofenzíva, do Ľvova na západ krajiny, ktorý je bližšie k poľským hraniciam. Práve v Poľsku by sa pritom zrejme mohla usadiť ukrajinská exilová vláda.
Zelenskyj v posledných 10 dňoch prežil tri pokusy o atentát, keďže ho Rusi považujú za cieľ č. 1 a nasadili na neho nielen oficiálnych ruských vojakov. Zelenskyj sa napriek tomu nesnaží opustiť hlavné mesto a chystá sa pokračovať v bojoch. „Môžeme len povedať, že sa Ukrajina chystá na obranu Kyjeva rovnako cieľavedomo, ako sa Rusko pripravuje na útok na Kyjev,“ povedal WP zástupca kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. V ukrajinskej metropole naďalej zostáva mnoho zákonodarcov.