Z koalície je k tomu naklonený napríklad poslanec Juraj Šeliga. „Úplná závislosť Slovenskej republiky od ruského plynu je nerozumná i v štandardných mierových časoch. Vždy je lepšie mať viac zdrojov a viac dodávateľov,“ napísal. Do debaty sa zapojil aj expremiér Robert Fico, ktorý tvrdí, že zastavenie dodávok ruského plynu a ropy do Európy by znamenalo obrovské finančné straty pre Rusko, ale aj obrovské problémy pre Európu.
„Slovensko má jednu z najvyšších mier závislosti od ruského plynu a má ročne stámiliónové príjmy z tranzitu ruského plynu do Európy,“ poukázal Fico s tým, že v prípade zastavenia ruských dodávok budeme len s ťažkosťami schopní zabezpečiť pokrytie domácej spotreby plynu a bude to mať vplyv na zdražovanie cien energií aj stratu podstatnej časti príjmov do štátneho rozpočtu z tranzitu.
Energetický analytik Karel Hirman hovorí, že iné potrubia s neruským plynom praskajú vo švíkoch. „Mám obavu, že by to plne nevykrylo výpadok dodávok z Ruska. Určite by sme dokázali vykryť letné obdobie, ale asi by sme nevedeli naskladniť dosť plynu na zimu a asi by sme mali stále problém,“ povedal pre Denník N. Vysvetľuje, že sa stavajú nové kapacity na skvapalnený plyn, ale to bude funkčné až v priebehu dvoch rokov.
Aké sú dodávky z Ruska
- 45 %príjmov ruského štátneho rozpočtu je z ropy a plynu
- 48 %vývozu ruskej ropy smeruje do krajín OECD (kde sú najmä štáty EÚ)
- 77 %svojho plynu dodávajú Rusi do Európy
Ako sa dá nahradiť tok z Ruska
- štúdia spoločnosti Aurora Energy Research hovorí, že by si to vyžadovalo viacero variantov
- pri plyne je možné pokračovať v dodávkach z Nórska, Azerbajdžanu alebo zvýšiť prísun skvapalneného plynu loďami (LNG) z USA či Kataru (problémom je kapacita terminálov aj vyššia cena)
- pri rope je možné zvýšiť dodávky zo štátov z Perzského zálivu cez ropovod Adria (Slovnaft by musel investovať do technologickej obnovy)
- alternatívne dodávky by znamenali vyššie poplatky a zároveň by úplne nevykryli súčasnú spotrebu, znížiť by sa musela zrejme o 10 až 15 %
- Slovensko je závislé aj od dodávok jadrového paliva z Ruska, ktoré sa dá nahradiť dovozom z USA, ale to bude trvať roky
Duleba: Sankcie fungujú
Expert na Ukrajinu Alexander Duleba hovorí, že vojna veľmi ťažko dolieha na Rusko vzhľadom na prijaté sankcie. „Ak chce mať z Ruska banánovú republiku do troch mesiacov, môže vo vojne pokračovať. Ak chce Rusko zachrániť, musí začať konať,“ povedal na margo Putina v O 5 minút 12.
Pripomína, že Rusko má momentálne k dispozícii 200 miliárd dolárov, pred dvomi týždňami si mysleli, že majú trikrát toľko, lebo západné sankcie doľahli aj na tzv. devízové rezervy, ktoré mali uložené v zahraničí. „Bohatí ľudia prichádzajú o majetky. Musí občanom svojej krajiny vysvetliť, prečo sa im dramaticky zhoršia životné podmienky. Bude im klamať, lebo proti Rusku sa nikto nechystá útočiť,“ upozornil Duleba.