Satelitné snímky ukazujú "veľmi skoré známky aktivity", ku ktorým došlo až počas posledných niekoľkých dní. Patrí medzi ne výstavba novej budovy a oprava jednej, ktorá na mieste zostala. Na mieste sa tiež objavilo stavebné drevo a piliny, uviedli analytici zo Strediska Jamesa Martina pre štúdie nešírenia jadrových zbraní (CNS). Analyzované snímky zaobstarala v piatok satelitná spoločnosť Maxar.
"Práce v stredisku Pchunggje naznačujú, že "Severná Kórea prijala nejaké rozhodnutie ohľadom stavu testovacieho strediska", uviedli analytici. Jednou z možností by mohol byť plán obnoviť jeho prevádzkyschopnosť pre budúce jadrové testy.
Jadrové testovacie stredisko Pchunggje v hornatej izolovanej provincii na severovýchode krajiny bolo v septembri 2017 využité k zatiaľ poslednej, šiestej jadrovej skúške, pri ktorej Severokórejčania odpálili svoju druhú vodíkovú bombu. Americko-kórejský inštitút pri Univerzite Johnsa Hopkinsa jej silu odhadol až na 250 kiloton trinitrotoluénu (ďalšie odhady hovorili o 100 kilotonách).
Pri tomto teste sa podľa juhokórejských a japonských zdrojov prepadol jeden z tunelov podzemného strediska a pritom možno zahynulo viac ako 200 ľudí. KĽDR to ale poprela. Čínski vedci neskôr uviedli, že stredisko, kde sa uskutočnili všetky severokórejské pokusné jadrové výbuchy, sa potom zrejme stalo nepoužiteľným.
V máji 2018 KĽDR oznámila, že svoje jadrové stredisko Pchunggje zlikvidovala a za prítomnosti novinárov nechala odpáliť niekoľko jeho častí po tom, čo severokórejský vodca Kim Čong-un sľúbil, že zastaví všetky jadrové testy.
Nové zistenie amerických analytikov prichádza v čase, keď odborníci varujú, že by KĽDR mohla obnoviť skúšky jadrových zbraní a rakiet dlhého doletu. Zatiaľ to ale vyzerá, že môže trvať roky, kým bude Pchungg je opäť pripravené na testy.