Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR vo 4. štvrťroku vlaňajška vzrástla medziročne o 6,9 % na 1331 eur. Zároveň o 154 eur (o 13,1 %) prekonala výšku priemernej mzdy pred pandémiou (vo 4. štvrťroku 2019).
Výraznú časť z rastu však zobrala v posledných mesiacoch minulého roka vysoká inflácia, takže reálne mzdy sa zvýšili len o 1,3 %. "Je to najnižší reálny rast od 2. štvrťroka 2020, keď vplyvom pandémie ochorenia COVID-19 po dlhej dobe reálna mzda v SR klesla. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 3. štvrťroku 2021 vzrástla o dve percentá," poznamenali štatistici.
Relatívne najrýchlejšie rástli mzdy v ubytovacích a stravovacích službách (o 16,7 %), ktoré sa aj napriek tomu ako jediné odvetvie nedotiahli na úroveň rovnakého obdobia pred pandémiou. Mzdy v tomto odvetví sú však dlhodobo najnižšie a aj v poslednom štvrťroku vlaňajška tvorili len necelých 54 % (713 eur) z priemernej mzdy v SR. Najvyššie priemerné platy sú dlhodobo v informáciách a komunikácii (2278 eur), ktorých medziročný rast bol na úrovni 7,7 %.
Z regionálneho hľadiska boli pod priemerom mzdy vo všetkých krajoch okrem Bratislavského, ktorý má dlhodobo najvyššie mzdy v SR a aktuálne dosiahol úroveň 1600 eur. Mzdy na sklonku roku medziročne vzrástli vo všetkých krajoch, najvyšší relatívny prírastok bol v Košickom kraji o 13,9 %, Trenčianskom a Nitrianskom kraji rovnako o 8,2 %.