A na čo vlastne slúžia zvláštne príbehy, ktoré sa už teraz šíria internetom a od začiatku znejú ak poriadne pritiahnuté za vlasy? "Slovenskí hoaxeri si osvojili dezinformačné naratívy o údajných zakázaných zbraniach, jadrových zbraniach a laboratóriách. Snažia sa aspoň čiastočne zvrátiť verejnú mienku a ruskom vpáde na Ukrajinu a ospravedlniť obrovské škody a pribúdajúce civilné obete," informuje slovenská polícia na stránke Hoaxy a podvody Polícia SR.
Informácia, ktorú už vo veľkom šíria dezinformačné weby hovorí o tom, že na Ukrajine sa nachádzajú chemické laboratória podporované Američanmi, ktoré vytvárajú patogény, na ktoré sú citliví práve Slovania... Podľa tejto informácie mali ruské vojská zničiť už 7 z 11 takýchto labratórií. Samozrejme, pravda je niekde úplne inde.
"Príspevky skresľujú zmluvu medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou, ktorej cieľom je predchádzať biologickým hrozbám. Ukrajinská a americká vláda sa v auguste 2005 spojili s cieľom „zabrániť šíreniu nebezpečných patogénov a súvisiacich odborných znalostí a minimalizovať potenciálne biologické hrozby“, ako uvádza zmluva. Interfax Ukrajina v máji 2020 uviedla, že časť dohody bola zameraná na „modernizáciu“ štátnych laboratórií v Odesskej, Charkovskej, Ľvovskej, Kyjevskej, Vinníckej, Chersonskej a Dnepropetrovskej oblasti. Bezpečnostná služba Ukrajiny uviedla, že laboratóriá, "financované zo štátneho rozpočtu, sú podriadené ministerstvu zdravotníctva a štátnej službe pre bezpečnosť potravín a ochranu spotrebiteľa," uvádza Interfax Ukrajina. Nezisková mediálna spoločnosť Coda v roku 2018 uviedla, že toto tvrdenie je súčasťou širšej dezinformačnej kampane Kremľa s cieľom zdiskreditovať Spojené štáty v očiach ruských prozápadných susedov, Ukrajiny a Gruzínska. Keď vypukla pandémia COVID-19, Rusko šírilo nepravdivé tvrdenia o amerických laboratóriách na Ukrajine. Cieľom bolo spochybniť, či koronavírus nepochádza z jedného z údajných laboratórií „kontrolovaných USA“, hovorí správa z apríla 2021 od Daily Beast," vysvetľuje polícia, ako došlo k vytvoreniu bludu.
Ďalšou propagandistickou hľáškou je, že Ukrajina vyvíja nebezpečnú plutóniovú bombu. "Médiá sa odvolávajú na nemenovaný zdroj, ktorý k tvrdeniu neposkytol žiadny dôkaz," povedala polícia.
Treťou "zaručenou" informáciou dezinformátorov, s ktorou sa v blízkej dobe môžete stretnúť je, že Ukrajina použila fosforové bomby v bitke o letisko Hostomeľ. "Ukrajina však nevlastní žiadne fosforové bomby - sú zakázané Ženevskou konvenciou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to napísal v otvorenom vyhlásení už v roku 2020. Krajiny NATO majú zakázané vyvážať takú výzbroj.
Ruské médiá opakovane tvrdili, že ukrajinskí vojaci používajú fosforové bomby. Ide pritom o falošnú informáciu Kremľa, ktorá koluje od prvého ruského vpádu na Ukrajinu v roku 2014. Dňa 12. júna 2014 Zvezda, televízny kanál ruského ministerstva obrany, informoval, že fosforové bomby na Semenivku (dedine blízko Slovjansku v Doneckej oblasti) spôsobili veľké požiare.
Kontrolóri faktov StopFake odhalili správu ako falošnú, zábery použité Zvezdou boli v skutočnosti zábery CNN z roku 2004 natočené v irackom meste Fallúdža. Ten istý deň notoricky známy propagandistický web Komsomolskaja pravda zverejnil príbeh obviňujúci Ukrajinu z používania fosforových bômb, avšak video, ktoré použili ako svoj údajný „dôkaz“, v skutočnosti ukazovalo tepelné pasce, teda falošné ciele pre rakety zem-vzduch.
Ukrajinská rozviedka vtedy zachytila telefonický rozhovor medzi proruským militantom Andrejom Purginom a nemenovaným ruským partnerom, v ktorom Purgin priznal, že neexistujú žiadne známky toho, že by ukrajinská armáda použila fosforové bomby," uviedla informácie na pravú mieru Polícia Slovenskej republiky.