Najnovšie informácie hovoria o tom, že v odstavenej jadrovej elektrárni Černobyľ sa obávajú o stovku tamojších zamestnancov, ktorých už vyše týždňa nikto nevymenil, ale zaznievajú aj kuriózne odhalenia o vojakoch okupantov.
Tyrania zamestnancov černobyľskej elektrárne
Neúnosný nátlak! Ako informoval britský spravodajský server BBC, v jadrovej elektrárni Černobyľ je od prvého dňa ruskej invázie na Ukrajinu väznených približne jej sto zamestnancov a ďalších dvesto príslušníkov národnej gardy, ktorí ju strážili.
Podľa zdroja z blízkeho okolia elektrárne jej pracovníci pokračujú vo svojej práci už trinásty deň, pričom pracujú za päťsto ľudí, ktorí sú bežne na dennej zmene. Mnohí z nich podľa zdroja denníka Daily Mail spia len dve či štyri hodiny denne. Na jedenie údajne dostávajú len jednu polievku za deň. Možnosť na útek je nereálna, keďže elektráreň je v obkľúčení ruských vojakov.
Tradičná vodka mení názov
Na ruskú inváziu na Ukrajine doplácajú najmä Rusi. Ich tradičný alkoholický nápoj totiž bojkotuje čoraz viac ľudí z celého sveta. Vzhľadom na túto situáciu sa rozhodla reagovať aj spoločnosť, ktorá vlastní vodku Stoličnaja. Jeden z najznámejších výrobcov vodky podľa tradičnej ruskej receptúry tak prijal neoficiálnu prezývku Stoli, podľa ktorej sa teraz ich nápoj bude už oficiálne volať.
Ako informovala firma, za zmenou názvu je predovšetkým ruská agresia na Ukrajine. Ďalej uviedli, že budú spolupracovať výlučne so slovenskými zdrojmi, aby sa ďalej zabezpečil čistý neruský duch. Za vznikom spoločnosti totiž stojí ruský miliardár Jurij Šefler, ktorý pre svoj kritický postoj voči prezidentovi Putinovi musel v roku 2000 utiecť z Ruska.
Okupanti, ktorí ostreľujú aj vysielače 3G signálu, sa týmto krokom poriadne prerátali. Zničili si totiž aj vlastný špeciálne zabezpečený šifrovací telefonický systém Era. Informujú o tom investigatívci z Bellingcatu. Namiesto vlastného komunikačného kanálu tak používajú obyčajné nezabezpečené telefóny, ktoré sa dajú ľahko odpočúvať. Vďaka tomu sa Ukrajinci dozvedeli aj o smrti generála Gerasimova, keď to ruský vojak hovorí svojmu šéfovi.
„Povedal tiež, že stratili všetky zabezpečené komunikačné prostriedky, preto volá cez mobil s lokálnou SIM kartou. Tí idioti sa pokúsili použiť kryptozabezpečené Era telefóny v Charkove po tom, čo zničili veľa 3G vysielačov. Era pritom potrebuje 3G/4G signál na komunikovanie. Je to drahý systém, ktorý predstavili len v roku 2021 a garantovali jeho fungovanie za každých podmienok,“ napísal šéf Bellingcatu.
Spustili cudzinecké légie
Na Ukrajinu už dorazili vojaci z celého sveta. Podľa Kyjeva má o členstvo v ich cudzineckých légiách záujem 20-tisíc dobrovoľníkov. Drvivá väčšina sú Ukrajinci, ktorí žili v zahraničí, ale sú medzi nimi aj skúsení veteráni zo západných armád, ktorí bojovali napríklad v Afganistane.
Naopak, cudzích príslušníkov verbuje aj Rusko. Putin povoláva žoldnierov zo Sýrie, ktorí majú skúsenosti s bojmi v mestách. Verbujú ich medzi skupinu ruských vagnerovcov, čo sú súkromné bojové jednotky pod kontrolou Putina.
Bezmocnosť v očiach zdrvených rodičov, ktorí nad nebohými telami svojich malých ratolestí preklínajú Putina a jeho vojsko. Krutý osud dostihol aj 10-ročnú Anastasiu Stoluk z dediny Šybene neďaleko Kyjeva, ktorú opití ruskí vojaci strieľaním do domov civilistov zabili pred očami jej strýka.
Nešťastnej matke Lube dokonca nedovolili dievčatko pochovať na cintoríne, iba na dvore za ich domom. Obeťou ruského vyčíňania sa stala aj sedemročná Alisa Hlans, keď na školu v Ochtyrke dopadla zo vzduchu bomba. Vlastným telom sa ju počas evakuácie márne snažil zachrániť jej starý otec.