Ako pre TASR uviedol zoológ Správy Národného parku (NP) Slovenský kras Milan Olekšák, odborníci sa však týmto druhom začali vlani intenzívne zaoberať. Kobylka Bejbienkova je rovnokrídlovec, ktorého možno zaradiť do skupiny kobyliek s veľmi malými krídlami. Preferuje biotopy, ktoré sa nachádzajú na okrajoch planín Slovenského krasu v nadmorskej výške 600 až 700 metrov, kde sa hojne vyskytujú i bohato kvitnúce rastlinné spoločenstvá.
"Je to druh, ktorý sa na území NP bežne nevyskytuje, takže návštevníci ho niekde na turistickom chodníku veľmi stretnúť nemôžu. Vyskytuje sa v našich národných prírodných rezerváciách, ako napríklad Drienovec alebo Brzotínske skaly," priblížil Olekšák.
Kobylka Bejbienkova bola objavená už v 60. rokoch 20. storočia, podľa zoológa Správy NP však ide dodnes o pomerne neznámy hmyzí druh. "Tím pod vedením doktorky Soni Nuhlíčkovej sa v roku 2021 začal intenzívne zaoberať týmto druhom. Zisťuje jeho aktuálne rozšírenie, identifikuje lokality výskytu a jeho habitatové a potravinové nároky," dodal Olekšák. Endemit Slovenského krasu patrí i medzi chránené druhy živočíchov, do slovenskej legislatívy bol pritom zaradený len minulý rok. Spoločenská hodnota jedného jedinca predstavuje 1000 eur.