TASR o tom informovala hovorkyňa KDH Lenka Halamová. Hnutie poukazuje na to, že proces podania žiadosti o dočasné útočisko trvá zhruba pol hodinu, každý žiadateľ, dieťa i dospelý, musí mať vyhlásenie v slovenskom jazyku a vyplnený latinským písmom, ktoré niektorí Ukrajinci neovládajú.
"Ľudia trpiaci vojnou na Ukrajine k nám prichádzajú vyčerpaní, mnohí potrebujú psychologickú či inú pomoc a nie opäť čakať v rade. Využime všetky dostupné možnosti a zlepšime tento proces," konštatuje členka predsedníctva KDH Martina Holečková.
Celý proces navrhuje hnutie zefektívniť vytvorením detašovaných pracovísk cudzineckej polície alebo angažovaním ich pracovníka priamo v hotspotoch namiesto toho, aby celé rodiny s deťmi museli chodiť na políciu. Žiadateľmi sú totiž najčastejšie matky s deťmi, ktoré by tak nemuseli cestovať do iných okresov desiatky kilometrov.
Pripomína tiež nutnosť zriadiť aspoň systém časeniek, aby nemuseli ľudia opäť nedôstojne čakať dlhé hodiny v radoch. Ďalšou alternatívou by mohlo byť pridelenie policajta z cudzineckej polície na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Hnutie podotýka, že ak funguje elektronizácia a prepojenie systémov, prečo by sa nedalo utečencom pomôcť aj tak, že na jednom mieste by si žiadatelia vybavili dočasné útočisko a zároveň aj žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi.