„Už na konci minulého roka, keď sa zavrel plynovod Yamal-Europa, prišlo rozhodnutie s našimi strategickými spojencami USA, Kanadou, Austráliou a pomohlo nám aj Japonsko, že sa presmerovala časť tankerov so skvapalneným plynom na Európu, a vtedy sa situácia upokojila, ceny plynu padli na úroveň, ktorá bola znesiteľná. A zase začali prudko stúpať od momentu, keď Putin zaútočil na Ukrajinu. Na vine je Putin. Takže nieže, či môžeme, alebo nemôžeme, my to musíme urobiť. V záujme našej bezpečnosti, aby sme mali na budúcu vykurovaciu sezónu dosť plynu v Európe,“ tvrdí Hirman.
Závislosť od dovozu ruského plynu v %
- Moldavsko - 100
- Fínsko - 94
- Lotyšsko - 93
- Srbsko - 89
- Estónsko - 79
- Bulharsko - 77
- Slovensko - 70
- Francúzsko - 24
- Holandsko - 11
- Rumunsko - 10
Čo všetko sa ide meniť
- USA oznámili, že končia s odoberaním ruskej ropy a plynu, s plynom končí aj Veľká Británia, zvažujú to spraviť aj pri rope.
- Európska únia ide tento rok skresať odber plynu z Ruska o dve tretiny.
- Súčasné dodávky z iných krajín a zásoby v skladoch sú dostatočné na to, aby Európa zvládla túto zimu.
- EÚ dostáva ročne z Ruska 155 miliard metrov kubických plynu.
- Tretinu dodávok nahradí tento rok skvapalnený zemný plyn z USA a Kataru.
- Nové solárne a veterné projekty by mohli nahradiť 20 miliárd metrov kubických plynu.
- Strojnásobenie kapacity týchto elektrární do roku 2030 by mohlo znížiť spotrebu plynu o 170 miliárd kubických metrov ročne.
Možnosti sú obmedzené, ale sú
Karel Hirman, energetický analytik
- V 70. rokoch arabské štáty prestali zo dňa na deň dodávať ropu vtedajšej západnej Európe kvôli tomu, že podporovala Izrael. Áno, pár týždňov nemali na čerpacích staniciach pohonné hmoty, bol s tým obrovský problém. Ale Západ sa aj vtedy s tým vyrovnal, našiel riešenia a spoločnými silami tieto hrozby eliminoval. S ropou je to však jednoduchšie. Pri plyne je situácia horšia, pretože podstatná časť plynu k nám prúdi z Ruska. A kapacity skvapalneného plynu na trhu sú obmedzené. Terminály na príjem skvapalneného plynu sú navyše zle rozložené, viac ich je v západnej Európe a distribučné vnútorné plynovody odtiaľ sú zase obmedzené smerom ďalej k nám. Tento problém sa teraz rieši, robia sa prepočty. Nerieši sa teda len nákup komodity, ale aj jej distribúcia do všetkých štátov EÚ. Ale riešenia sú, aj vďaka plynovej kríze z januára 2009.