Práve tieto energetické komodity totiž prispievajú do ruského rozpočtu takmer polovicu príjmov a Vladimir Putin (69) z nich môže financovať vojenské útoky. Dva týždne u našich susedov zomierajú nevinní ľudia a milióny opúšťajú svoje domovy. Európska komisia najnovšie navrhla plán s názvom REPowerEU, ktorý má urobiť Európu nezávislou od ruského plynu a iných fosílnych palív ešte pred rokom 2030. Zaobídeme sa bez ruského plynu už budúcu zimu?
Závislosť EÚ od dovozu ruského plynu je starý problém, invázia na Ukrajinu ho len zvýraznila. Minulý rok doviezla EÚ z Ruska okolo 140 miliárd kubických metrov plynu potrubím a ďalších 15 miliárd kubíkov vo forme skvapalneného zemného plynu (LNG). To predstavovalo 45 % dovozu plynu do európskeho bloku a takmer 40 % z jeho spotreby.
Európska komisia v utorok oznámila, že v tomto roku zníži závislosť od ruského plynu o dve tretiny. Dosiahnuť to chce rýchlejším prechodom na alternatívne dodávky a čistú energiu. Za realizáciu týchto plánov budú z veľkej časti zodpovedné vlády jednotlivých štátov. Niektoré krajiny EÚ usilujú o získanie viac peňazí z EÚ na ochranu spotrebiteľov pred prudkým rastom európskych cien plynu.
Musíme predbehnúť Putina
O potrebe odtrhnúť sa energeticky od Ruska hovorí aj energetický analytik Karel Hirman. „Potrebujeme sa zbaviť ruského plynu a ropy. Potrebujeme sa pripraviť na to, že Vladimir Putin nám úplne zastaví dodávky plynu. Musíme ho predbehnúť a musíme urobiť všetky opatrenia EÚ vrátane Slovenska, aby sme boli na túto možnosť pripravení, než nám Putin zavrie ventily,“ povedal Hirman pre Nový Čas. Podotkol, že Putin nám púšťa menej plynu už od leta minulého roku.
„Od Vianoc bol nefunkčný plynovod Yamal-Europa, absolútne bezdôvodne. Za celú svoju históriu od konca 90. rokov, keď bol spustený do prevádzky, sa nikdy nič také nestalo. Jednoducho, Putin nám vyhlásil energetickú vojnu už minulý rok. V dôsledku toho nám začali prudko narastať ceny plynu, ktoré teraz ešte viac rastú zase kvôli Putinovi, lebo rozpútal vojnu na Ukrajine. Takže my nemáme inú možnosť,“ vraví Hirman.