Baerbocková po stretnutí so svojou bosnianskou rezortnou kolegyňou Biserou Turkovičovou povedala, že jej návšteva na Balkáne je dôkazom toho, aké dôležité je pracovať na zachovaní mieru v Európe šokovanej agresívnou politikou Ruska. Povedala, že zachovanie mieru v BaH, vrátane zabránenia akémukoľvek pokusu spochybniť prežitie krajiny, sa preto stalo záležitosťou najvyššej dôležitosti.
Šéfka nemeckej diplomacie ďalej uviedla, že nebude poskytnutá nijaká finančná a investičná podpora tým, ktorí pracujú na rozpade Bosny a Hercegoviny. Snahy predstaviteľov bosnianskej samosprávnej entity Republika srbská o odtrhnutie od Bosny považuje v súčasnosti za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu pre krajinu.
Zároveň zdôraznila nevyhnutnosť demokratických a spravodlivých volieb s tým, že v Bosne a Hercegovine je potrebné zlepšiť integritu volebného procesu a do jej volebného zákona začleniť všetky rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva.
Baerbocková tiež podľa agentúry Reuters uviedla, že Nemecko a Bosna a Hercegovina musia čo najužšie a najintenzívnejšie spolupracovať na otázke približovania tejto balkánskej krajiny k Európe. Turkovičová potvrdila, že jej vlasť chce získať štatút kandidátskej krajiny EÚ v zrýchlenom konaní a termín začatia prístupových rokovaní, pretože by to prispelo k stabilite krajiny aj v celého regiónu.
Šéfka nemeckej diplomacie pricestovala na oficiálnu návštevu Sarajeva v rámci turné po regióne, počas ktorého navštívi aj Prištinu a Belehrad a následne odcestuje do Moldavska. Baerbocková je prvou vysokopostavenou západnou predstaviteľkou, ktorá navštívila tento región po ruskej invázii na Ukrajinu, čo vyvolalo obavy, že by mohlo dôjsť k oživeniu nepokojov na západnom Balkáne, najmä v Bosne a Hercegovine, píše HINA.