Svojou tvorbou i svojbytnou osobnosťou Šrámková ovplyvnila v architektúre mnoho nasledovníkov. Architektka je radená medzi predstaviteľov takzvanej českej prísnosti, ako historik architektúry Rostislav Švácha charakterizoval skupinu tvorcov, ktorí sa vyznačujú sklonom k minimalistickým tendenciám. Šrámkové sa niekedy prezýva prvá dáma českej architektúry.
Alena Šrámková sa narodila v roku 1929, mladosť strávila na Slovensku a vyštudovala odbor architektúra a pozemné staviteľstvo na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Architektúru študovala ešte na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Najprv pracovala v Chemoprojekte, potom so svojim manželom Jánom Šrámkom, neskôr spolupracovala s ďalšími architektmi a od roku 2005 mala vlastné štúdio Šrámková architekti.
Architektúru tiež vyučovala, zvíťazila v rade architektonických súťaží a získala mnoho cien. Keď v roku 2008 preberala Poctu Českej komory architektov, uviedla, že z projektov, ktoré sa neuskutočnili, je jej ľúto budov, s ktorými sa zúčastnila súťaže na banku na námestí Republiky a na obchodné centrum na Karlovom námestí. "To, čo je na námestí Republiky, patrí na sídlisko," povedala. Rohovému domu na Karlovom námestí zase podľa nej chýba veľkorysosť.
K jej ďalším prácam, či už realizovaným alebo vo forme návrhu, patrí kultúrne centrum Lužiny, na ktorom spolupracovala s Ladislavom Lábusom, drobná veža pre vedeckého pracovníka na Košíku, meteorologická stanica Šerák, lávka v Holešoviciach či dom s opatrovateľskou službou v Horažďoviciach. Z poslednej doby k jej realizovaným prácam patrí nový Tyršov most v Přerove, sladovňa v Olomouci. Alena Šrámková je tiež autorkou budovy Fakulty architektúry ČVUT v pražských Dejviciach.