Fungujú bez pomoci štátu, z vlastných prostriedkov a tiež vďaka sponzorskej a dobrovoľníckej pomoci. TASR o tom informoval prezident Aregala Slovensko Marek Mrúz.
"Ľudia cez hranice prechádzajú 24 hodín denne a mnohí majú aj špecifické stravovacie požiadavky z náboženských či zdravotných dôvodov. Pestrú paletu našich jedál preto pravidelne obmieňame a dopĺňame aj napríklad kvalitnými vegetariánskymi jedlami," priblížil. Bezmála 1 000 porcií jedál, ktoré Kuchári bez hraníc utečencom, ale aj dobrovoľníkom denne vydajú, tvoria desiatové polievky, guláš, cestoviny, rizotá či perkelty.
Profesionálnym kuchárom, ktorí do Vyšného Nemeckého prichádzajú v rámci svojich dovoleniek z rôznych častí Slovenska, na mieste pomáhajú dobrovoľníci, fungujú najmä vďaka sponzorom. "Sú neoceniteľnou pomocou. Pomáhajú nám zabezpečiť kvalitné suroviny v potrebných objemoch," skonštatoval Mrúz. Myslí si, že štát dosiaľ v tomto smere nevyvinul žiadnu aktivitu.
Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková, prevádzku poľných kuchýň na hraničných priechodoch sú pripravené zabezpečiť Ozbrojené sily (OS) SR. "V prípade akútnej potreby je rezort obrany pripravený pozitívne reagovať na požiadavku relevantného riadiaceho orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo vnútra SR, a vykonávané úlohy prioritizovať v zmysle stanovených požiadaviek," ozrejmila hovorkyňa. Pripomenula pritom, že OS SR majú momentálne nasadené svoje dostupné sily a prostriedky na plnenie rôznych úloh, tak v súvislosti s obranou a bezpečnosťou SR a jej občanov, ako aj s vojnou na Ukrajine.