Ten pre Nový Čas Nedeľa poodhalil, aké vzťahy zavládli medzi Rusmi žijúcimi na Slovensku a v putinovskom Rusku, ale zároveň vyslovil aj možný scenár vývoja situácie nasledujúcich dní. Na čo sa máme pripraviť? A ako sa bude vyvíjať spolužitie Slovákov s Ukrajincami?
Ruská invázia na Ukrajinu, ktorá sa začala v ranných hodinách 24. februára, si už vyžiadala tisícky obetí. V dôsledku krviprelievania a strachu o holý život sa spustila aj vlna masovej migrácie do západnej Európy. Dobrovoľníci na hraničných priechodoch s Ukrajinou - vo Vyšnom Nemeckom, v Ubli aj vo Veľkých Slemenciach sú nonstop v pozore a k dispozícii. Utečencom z Ukrajiny pomáha aj nezisková organizácia Modrý anjel. „Naša psychosociálna pomoc Ukrajine má viacero podôb. Bezprostredne po traumatických udalostiach poskytujeme psychickú prvú pomoc,“ vysvetľuje zakladateľ Modrého anjela Radovan Bránik a pokračuje. „Keďže sme zatiaľ často len tranzitnou krajinou, utečenci strávia na Slovensku pri presunoch len niekoľko hodín, vyspia sa tu deň či dva a idú ďalej,“ ozrejmuje hneď v úvode nášho stretnutia.
Bezradná žena
Priznáva, že už aj počas tohto krátkeho pobytu vznikajú rôzne incidenty a situácie, ktoré musí jeho tím riešiť. „Napríklad sme pomáhali Ukrajinke z Odesy, ktorá kvôli vojne prišla o celý svoj biznis. Navyše jej rodina a manžel zostali v Mariupole a Charkove a nemala s nimi spojenie. Veľmi ťažko to niesla a bola v zlom psychickom stave. Tento akútny stres ju dohnal do stavu, v ktorom sa náhle a v skrate rozhodla vrátiť v noci späť na Ukrajinu. Žiaľ, neuvedomila si, že je stále pod vplyvom alkoholu. Nasadla aj s päťročnou dcérou do auta a keď ju po chvíli zastavila polícia, skončila v cele predbežného zadržania,“ opisuje príbeh nešťastnej Ukrajinky Bránik.
Aké vzťahy zavládli medzi Rusmi žijúcimi na Slovensku a v putinovskom Rusku? Na čo všetko sa máme v súvislosti s utečeneckou krízou pripraviť? A ako sa bude vyvíjať spolužitie Slovákov s Ukrajincami?
Dočítate sa v Novom Čase Nedeľa