Väčšinu z toho zabezpečujú práve dobrovoľníci, ktorí melú z posledného. Štátu vyčítajú absenciu priamej komunikácie. Medzičasom ministerstvo vnútra zriadilo v Sobranciach krízový štáb. Na ten však majú dobrovoľníci ťažké srdce - potrebné informácie im totiž posunú, ale tam sa to často aj končí.
V Sobranciach koordinuje dobrovoľníkov vedúca oddelenia kultúry Mestského úradu Sobrance Paula Zoláková. „Narážame však na bariéru. Informácie posunieme na krízový štáb v Sobranciach a tam to často končí. Chýba aj pomoc štátu v oblasti stravovania. Bežní ľudia tu nosia vlastné nákupy jedla. Mňa až srdce bolí, že musíme takto nahrádzať štát,“ hovorí a ďakuje vedeniu mesta. Nový Čas sa bol pozrieť do priestorov krízového štábu.
Dnu nás však nevpustili. Pýtali sme sa, kto je členom štábu a aká je ich úloha. „Permanentný krízový štáb funguje ako regionálne operačné stredisko, velí mu hlavný krízový manažér z HaZZ. Zastrešuje ho ministerstvo vnútra na čele s viceprezidentom PZ. Súčasťou sú hlavní koordinátori pre info-kiosk, ubytovanie, dopravu, zdravotnú starostlivosť, dobrovoľníkov, policajný zbor, armádu, tlačový a informačný tím, zástupca migračného úradu a zástupca ÚPSVaR,” uviedla Agnesa Kopernicka, hovorkyňa Riaditeľstva Hraničnej a cudzineckej polície Sobrance. Na otázky o ďalšom pohybe utečencov, o ich vzdelaní či možnosti ich pracovného zaradenia sme dostali odpoveď, že takouto štatistikou nedisponujú.