Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
12.03.2022 11:15 | Správy | Domáce správy

Veľké gesto Ľubomíra a Simony zo Zubného: Prichýlili 30 utečencov aj s bábätkom z pôrodnice

Nechýba im láska, sebaobetovanie ani ľudskosť! Manželia Ľubomír (29) a Simona (29) z dedinky Zubné (okr. Snina) prichýlili až 30 utečencov z Ukrajiny.

Jednou z nich je mladučká Ruslana (15), ktorej sa pred niekoľkými dňami narodil v sninskej nemocnici syn Volodimir - prvý novorodenec ukrajinského vojnového utečenca na Slovensku. Pre tri rodiny zabezpečili manželia dva rodinné domy, kde sa im snažia poskytnúť čo najväčšie pohodlie. V domoch je však málo postelí a takmer žiadne skrine. Časť utečencov však majú aj priamo vo svojom príbytku. 

Fotogaléria
3
fotiek v galérii

Ľubomír (29) má stavebnú firmu. O pomoc ho požiadal kolega z Ukrajiny. „Keď vidím, čo sa tam deje, nemal som srdce to odmietnuť,“ povzdychol si dobrosrdečný muž. „Urobíme všetko, čo bude v našich silách. Už vyše dvoch týždňov im pomáhame adaptovať sa na tuto nemilú situáciu,“ dodala manželka Simona (29), ktorá sa stará aj o dve vlastné deti.

Útočisko u mladých manželov našla aj rodina s mladou mamičkou Ruslanou (15). Tá u nás porodila ako prvá vojnová utečenka. Príbuzná tínedžerky je veľmi rada, že im mal kto podať pomocnú ruku. „Keď sa začala vojna, hneď som začala baliť. Bola som v takom v šoku, že som ani nevedela, čo robiť. Nestihli sme ani naplniť tašku, už mi volal manžel, ktorý vtedy pracoval v Maďarsku, že v Zubnom našiel manželov, ktorí nám pomôžu. Zobrala som len dokumenty a utekali sme na hranicu len tak, ako sme boli oblečení. Jedno dieťa dokonca bosé. A to sa dokonca našej Ruslane ohlásili pôrodné bolesti, takže záchranka ju odviezla do sninskej nemocnice,“ vysvetlila Marena (37).

Gesto solidarity

Ani ostatné rodiny si nepriniesli takmer nič. Odevy, plienky a drogériu im kúpili hostitelia alebo ich získali darom od ďalších dobrých ľudí. „Pre utečencov sa nám podarilo zabezpečiť dva staršie domy od našich príbuzných, ktorí ich nedávno kúpili a chcú ich zrenovovať. Dohodli sme sa, že dočasne tam môžu bývať utečenci. A to aj celý rok, ak bude treba,“ uzavreli manželia.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: nov, Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský prezident Vladimir Putin.
Padla dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom na úrodnú pôdu? Nové správy o útokoch na energetické objekty
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa usmievajú po podpise bilaterálnej bezpečnostnej dohody.
Paríž je plný významných mien: Na summite so Zelenským sa preberú tieto 3 BODY
Tragický zosnulý hokejista Tomáš Klouček sa takto tešil v roku 2014 z majstrovského titulu v drese Košíc aj s manželkou Bárou.
Foto
Pohreb hokejistu Kloučka: Odhalenie utajeného syna i odkaz manželky! Rozlúčiť sa prišiel aj náš exreprezentant
Zahrajko a Spievanka spolu roky spolupracovali.
Zahrajko zúri a hromží na Spievanku: Bol som oklamaný a okradnutý!
Zdôrazňuje, že nie je antivaxer, ale myslí si, že očkovanie mohlo ovplyvniť spustenie ochorenia.
Foto
Jaroslav z Trhovišťa trpí smrteľnou chorobou: Kedy som spozoroval prvé príznaky ALS
Starý železničný most v Trenčíne prejde rekonštrukciou.
Slováci, čítajte: Tento most bude ÚPLNE zatvorený na na viac ako ROK A POL
Prezidentovi Republiky srbskej (RS) Milorad Dodik.
Ide do tuhého: Vydali medzinárodný zatykač na prezidenta Dodika! A to nie je všetko
Bus crashed into a wall
Aktualizované
V Krakovanoch došlo k nehode AUTOBUSU: Na mieste je niekoľko zranenych osôb
Na snímke Mark Rutte.
Osud nezvestných vojakov je stále neistý: To, čo povedal šéf NATO, však krajina popiera!
Sýrčania mávajú sýrskymi opozičnými zástavami a jeden z nich dymovnicou na centrálnom námestí v Damasku.
Šéfovia zahraničných rezortov zrušili plánovanú cestu: Obavy z teroristického útoku
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.
Takáč nesie dobré správy: Ďalšie ohniská nákazy sa nepotvrdili! Čo povedali experti z EK o našich opatreniach?
Kvietik bol nielen skvelý umelec, ale aj človek a silná osobnosť.
Foto
Posledná rozlúčka so Štefanom Kvietikom († 90): Rodina prijala ponuku od prezidenta!