Ropa: Tankery vedia priviezť ropu kdekoľvek zo sveta
Nedostatok ropy zatiaľ nehrozí a aj v budúcnosti by dodávky z Ruska bolo ľahšie nahradiť, pretože táto surovina k nám nemusí prúdiť potrubím, dá sa doviezť tankermi. "Ropa tečie, výhoda je v tom, že zásobníky sú plné. Zo zákona sme povinní mať zásoby ropy na 90 dní. Momentálne, sčítaním všetkých rezerv, sú zásoby na vyše 120 dní. Ropa tečie štandardným tlakom, tisíc kubíkov za hodinu, to je také priemerné množstvo," vraví Sulík.
"Tesne po vypuknutí vojny tieklo aj 1600 v niektoré dni. Čiže ropy je dosť. Zásobníky sú plné, zásoby na 107 dní sú strategické zásoby štátu. Zásoby na ďalších 15 dní majú samotný Transpetrol a Slovnaft, oni majú svoje vlastné rezervy. So Slovnaftom sme vyjednávali, aby dodali všetku ropu, čo bude pre Slovensko treba. Ale keby teraz bola odstavená ropa, mám od Slovnaftu prísľub, že všetku spotrebu na Slovensku vykryjú, a ak budú škrtiť, tak budú škrtiť na exportoch. Problém je v tom, že aj to by bola nejaká ruská ropa, ktorá by prichádzala cez Adriu, pretože ropa z nejakej inej oblasti je pre Slovnaft príliš ľahká. Neovládam presne tieto technológie, konzultujem to, samozrejme, so Slovnaftom, ale vyzerá to tak, že keby sa kompletne, celosvetovo uvalilo embargo na ruskú ropu a nedala by sa kúpiť ani cez nejakú lodnú dopravu, tak Slovnaft by mal technologické problémy. Museli by sme hľadať zdroje, kde by sme kupovali benzín a naftu a došlo by k obmedzeniam. Samozrejme, až po štyroch mesiacoch, lebo na štyri mesiace tej ropy je," vysvetlil minister.
„V prípade zásobovania ropy má Slovnaft a Slovensko vďaka Skupine MOL aj alternatívu v podobe južnej trasy, ktorá vedie cez ropovod Adria. Ropovod ide cez územie Maďarska a Chorvátska a ústi v prístave Omišalj, kde vedia tankery priviezť ropu prakticky kdekoľvek zo sveta,“ uviedol pre Nový Čas hovorca Slovnaft u Anton Molnár.
V prípade, že by EÚ odsúhlasila úplné embargo na ruský plyn a ropu, žiadal by kompenzačné mechanizmy a solidaritu od ostatných európskych krajín, ktoré by nám pomohli. Podľa prepočtov by nám totiž chýbalo 10 až 15 % plynu. „Keď budú existovať nejaké kompenzačné platby, tak o. k. Netrhali by sme kvôli tomuto partiu, jednotný postup je dôležitý. Určite by sme nešli vetovať embargo na ropu a plyn, aby sme boli za pekných v Putinových očiach,“ povedal Sulík s tým, že on je za to, aby sme cez leto naplnili zásobníky aj ruským plynom.
Jadrové palivo je problém, uhlie chodí
Pokiaľ ide o uhlie, z Ukrajiny k nám chodí vlakmi, z Ruska sa doprava vlakmi zastavila. "Rusi odmietajú posielať vlaky cez Ukrajinu, myslím si, že ten dôvod je jasný. Ale ponúkajú možnosť nalodiť to v nejakom prístav, či už na juhu alebo na severe," objasňuje situáciu minister. Dodáva, že U. S. Steel je jediný veľký spotrebiteľ uhlia a najmä rudy, pričom zásoby majú na 90 dní. "Čiže tam to nie je nič akútne. Za 90 dní sa dá vybaviť doprava loďou," povedal.
Najväčší problém by mohol nastať s jadrovým palivom, ktoré nám dodáva výlučne Rusko. Na bratislavskom letisku pristálo aj po začatí vojny ruské lietadlo s jadrovým palivom. Štát by musel mobilizovať rezervy a kombinovať uránové tyče. "Na tento rok je touto komoditou Slovensko zabezpečené," ubezpečil šéf rezortu.