TASR správu prevzala z agentúry AFP. Európska komisia si v utorok (8. 3.) dala za cieľ znížiť dovoz ruského plynu o dve tretiny do konca roka po invázii Moskvy na Ukrajinu. "Španielsko môže a bude hrať dôležitú úlohu pri zásobovaní Európy," povedala po rokovaní so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Dodávky z Ruska v súčasnosti pokrývajú až 40 % spotreby plynu v EÚ, pričom najmä Nemecko a východoeurópski členovia bloku sú obzvlášť závislí od ruského plynu. Španielsko má šesť terminálov na skladovanie skvapalneného zemného plynu (LNG) a jeho opätovné splyňovanie, čo je najväčšia sieť v Európe. A zároveň separátny 750-kilometrový podmorský plynovod s názvom Medgaz spája Alžírsko bohaté na plyn s južným Španielskom.
Druhé podmorské potrubie s názvom GME (Gaz Maghreb Europe) spája Španielsko s Alžírskom cez Maroko, ale Alžír vlani v novembri cez neho zastavil dodávky pre diplomatický konflikt s Rabatom. "Krajina má veľkú a diverzifikovanú kapacitu dodávok a veľmi málo závisí od ruského plynu," povedal Thierry Bros, energetický expert z francúzskej univerzity Sciences Po (Institut d’études politiques de Paris).
Španielsko a Portugalsko majú podľa priemyselnej skupiny Gas Infrastructure Group (GIE) kapacitu na dovoz 40 terawatthodín (TWh) zemného plynu, pričom tieto dva štáty spotrebujú menej ako 30 TWh. To znamená, že by sa z tohto regiónu mohlo vyviezť najmenej 10 TWh plynu mesačne, bez započítania plynu, ktorý môže prísť potrubím GME. "To v žiadnom prípade nie je bezvýznamné," povedal Gonzalo Escribano, energetický expert zo španielskeho think-tanku Elcano Institute.