Úrady ale zakročili. Informovala o tom v sobotu agentúra AP a poukázala na nebezpečenstvo, ktoré hrozí Ukrajinkám aj ukrajinským deťom utekajúcim pred vojnou. Ukrajinu opustilo vyše 2,5 milióna ľudí, z nich poldruha milióna zamierilo do Poľska.
"Je zrejmé, že utečenci sú hlavne ženy a deti. Treba sa zaoberať potenciálnym rizikom obchodovania s ľuďmi a sexuálnym zneužitím," povedala Joung-ah Ghediniová-Williamsová z Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorá navštívila hraničné priechody v Poľsku, Rumunsku a Moldavsku.
Medzi utečencami je podľa UNHCR vyše milióna detí. V krajinách susediacich s Ukrajinou ponúkajú súkromníci a dobrovoľníci pomoc od dopravy cez ubytovanie až po zabezpečenie práce. Vo Vroclavi zatkli pre podozrenie zo znásilnenia devätnásťročnej Ukrajinky 49-ročného muža. Pomoc jej ponúkol cez internet a podľa úradov mu hrozí až dvanásťročný trest. "Utiekla z Ukrajiny, nehovorí po poľsky, dôverovala mužovi, ktorý jej ponúkol ubytovanie a pomoc. Bola to ale klamlivá manipulácia," povedala k prípadu polícia.
Berlínska polícia už v ruštine a v ukrajinčine na sociálnych sieťach zverejnila odporúčanie, aby Ukrajinky a ukrajinské deti neprijímali pozvanie na prespanie a aby hlásili podozrivé kontakty. Tamara Barnetová z britskej organizácie Human Trafficking Foundation uviedla, že takto rýchly a masový presun ľudí "je receptom na katastrofu". "Keď som videla všetkých tých dobrovoľníkov ponúkajúcich svoje domy, vzbudilo to vo mne obavu," povedala.
Podľa bezpečnostných zdrojov sa v Poľsku a Rumunsku v miestach, kde sú utečenci, pohybujú agenti v civile a vyhľadávajú zločincov. Na rumunskom hraničnom priechode Siret začali posielať preč mužov, ktorí ponúkali ženám odvoz zadarmo. V správe Európskej komisie o obchodovaní s ľuďmi z roku 2020 sa uvádza, že tento druh kriminálnej činnosti vyniesol toho roku páchateľom zisk 29,4 miliárd eur (737 miliárd korún). Každou štvrtou obeťou bolo dieťa.