V uplynulom roku pribudli do učebníc nové chrobáky, ďalšie druhy mravcov, minimálne sedem druhov rýb a šesť druhov škorpiónov, štyri druhy žralokov, novoobjavené kvitnúce rastliny a tiež veľmi zvláštny príbuzný morských koníkov.
Nie je žiadnym tajomstvom, že biodiverzita, teda rozmanitosť života na našej planéte, je dôležitá pre všetky tvory a treba ju aktívne chrániť. To je však podľa vedcov možné iba v prípade, že budeme aj naďalej skúmať tvory, ktoré planétu obývajú. Existuje totiž stále obrovské množstvo živočíchov i rastlín, o existencii ktorých nemáme doteraz ani tušenia.
Ako kus koralu
Prekvapivý bol napríklad minuloročný objav príbuzného morského koníka, ktorý žije v koralových útesoch pri severnom ostrove Nového Zélandu. To, čo pre netrénované oko pôsobilo len ako obyčajný farebný kus koralu, je v skutočnosti malý, zhruba 55 milimetrov dlhý živočích. Pred svetom sa ukrýval vďaka vynikajúcej kamufláži. Svojou farebnosťou sa totiž snaží splynúť s okolitými riasami, ktoré sa vyskytujú hojne pri koralových útesoch. Nový objav dostal meno Cylix tupareomanaia a je to prvý druh objavený v tejto oblasti za posledných sto rokov.
Fešák s korunkou
Žije v hĺbke 12 až 20 metrov pod hladinou, zvyčajne na vertikálnych útesoch. Meno Cylix tupareomanaia je poctou miestnym maorským kmeňom žijúcim na ostrove. Po prvý raz bol ich jazyk použitý na pomenovanie živočíšneho druhu, ktorý je zvláštny kostnatým výrastkom na vrchole hlavy a chvostom, pomocou ktorého dokáže uchopiť napríklad potravu. Vedci očakávajú, že ďalšie podobné stvorenia i nové druhy rýb objavia v oblasti, keď začnú skúmať väčšie hĺbky.