"V parlamente ide do druhého čítania nový zákon o územnom plánovaní a podľa dostupných informácií by sa cez pozmeňovací návrh mala zo zákona vyškrtnúť kompetencia mesta vydávať záväzné stanoviská," spresnil Vallo. Vydávanie stanovísk by sa podľa jeho slov malo preniesť na jednotlivé bratislavské mestské časti. "To by však znamenalo úplnú stratu kontroly nad tým, ako naše mesto vyzerá a ako sa rozvíja ako funkčný celok," skonštatoval.
Ak by sa pozmeňovací návrh stal súčasťou novej stavebnej legislatívy, bola by to podľa Valla "najväčšia legislatívna rana", ktorú by hlavné mesto za poslednú dekádu utŕžilo. Ako tvrdí, Bratislava musí mať celomestský pohľad na svoj rozvoj. "Základný nástroj je územný plán mesta, ten však často zaostáva za realitou a aj keď na príprave nového územného plánu pracujeme, je to zložitý proces, ktorý trvá roky. Pre mesto je preto kľúčový aj druhý nástroj, tým sú záväzné stanoviská k investičnej činnosti," vysvetlil.
Cez záväzné stanoviská magistrát posudzuje, či je nový developerský projekt v súlade s územným plánom vrátane štandardov a potrieb rozvoja mesta. Mestské časti podľa Valla síce vedia veľmi efektívne riešiť každodenné potreby a problémy Bratislavčanov, mesto však funguje ako celok. "Posudzovanie developerských projektov iba z pohľadu jednej mestskej časti nedokáže zohľadniť celomestské dosahy jednotlivých projektov," podotkol s tým, že najmä menšie mestské časti nemusia mať ani dostatočné kapacity posudzovať zásadnejšie projekty.