"Snímky pochádzajú z Ústupek pri Sečskej priehrade. V noci síce veľmi silno fúkalo, ale to ma neodradilo od vyzerania úkazu, ktorý bol veľmi prchavý a dopredu len ťažko predpovedateľný. Jediným indikátorom, že k tomu môže v noci dôjsť, boli hodnoty na magnetometroch zo švédskej Kiruny a tiež družice ACE,“ uviedol Horálek.
Polárna žiara patrí medzi najkrajšie prírodné úkazy na oblohe. Zatiaľ čo v polárnych oblastiach sú celkom bežné, v nižších zemepisných šírkach je ich výskyt vzácnejší.
V Česku sa prírodný pohľad vyskytuje málokedy, pretože je na ňu potrebná silná slnečná aktivita a vhodné pozorovacie podmienky. Slnko teraz pozvoľna speje do maxima svojej aktivity, sú preto podľa Horálka väčšie šance na silnejšie geomagnetické búrky.
"V posledných dňoch ale aj v Česku bolo dlhodobo jasno, čo v kombinácii so včerajšou (nedeľnou) geomagnetickou búrkou prinieslo práve tie vzácne podmienky viditeľnosti polárnej žiary aj z Česka," povedal Horálek.
Astronóm uviedol, že nie je vylúčené, že polárna žiara v Česku bude vidieť v nasledujúcich rokoch, prípadne ešte tento rok. "Najväčšie šance na polárnu žiaru sú okolo rovnodennosti, ktorá sa teraz blíži," dodal. Poslednú výraznú polárnu žiaru uvideli ľudia z územia Česka v marci 2015.