Slovensko k tomuto kroku pristúpilo na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR zároveň dôrazne vyzýva ruské veľvyslanectvo, aby jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, k čomu sa obe krajiny v minulosti zaviazali, a aby upustili od ďalších aktivít v rozpore s predmetným dohovorom, ďalšími ustanoveniami medzinárodného práva a diplomatickými zvyklosťami.
Denník N v pondelok informoval, že slovenské bezpečnostné zložky mali zadržať tri osoby pre podozrenie z vyzvedačstva. Mal medzi nimi byť aj plukovník zo slovenského ministerstva obrany, príslušníka Slovenskej informačnej služby či osoba spojená s webom Hlavné správy.
Ministerstvo obrany potvrdilo, že Vojenské spravodajstvo poskytlo kľúčové spravodajské informácie vrátane dôkazového materiálu orgánom činným v trestnom konaní v uvedenom prípade. „Vojenské spravodajstvo bude pod súčasným vedením rezortu obrany aj naďalej plniť úlohy smerujúce k obrane a bezpečnosti SR a jej občanov," povedala hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.
O trestnej činnosti v prípade vyzvedačstva a korupcie v súvislosti s Ruskou federáciou bude polícia informovať na utorkovej (15. 3.) tlačovej konferencii. Pre TASR to uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Bližšie informácie majú poskytnúť dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran a šéf Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Lipšic.