Tri podmienky
Podľa ekonomického analytika Martina Šustera treba už teraz myslieť na to, ako by mohli ukrajinskí utečenci v prípade záujmu čím skôr začať pracovať. „Je dôležité, či utečencom poskytneme dôstojné pracovné podmienky a začleníme ich do nášho trhu práce, alebo nie. Ak im ich dáme, tak budú pracovať a budú prospievať našej ekonomike. Niektoré pracovné miesta zaplnia, ale niektoré iné vytvoria. Budú totiž nakupovať, využívať služby, chodiť do školy a tak ďalej, čím sa vytvoria mnohé nové pracovné miesta, aby tieto tisíce ľudí, ktorí budú aj zákazníkmi, mohli byť obslúžené,“ vysvetľuje analytik. Ekonómovia sa zhodujú, že aj pre slovenskú ekonomiku je z dlhodobého hľadiska výhodné, aby na Slovensku zostal väčší počet utečencov z Ukrajiny a neodchádzali od nás ďalej do Európy.
Ako by sme k tomu vedeli prispieť? „Bezprostredne vidím tri opatrenia, ktoré by sa dali rýchlo spraviť. Prvé z nich je v oblasti zdravotnej starostlivosti - tú im teraz poskytujeme len neodkladnú, no mohli by sme im poskytovať plnú zdravotnú starostlivosť, tak, ako to robia napríklad v Poľsku. Je to dôležité napríklad preto, že keď dieťa nastupuje do školy, mnohé školy chcú zdravotnú prehliadku,“ hovorí Šuster. Veľmi dôležité je podľa neho aj to, aby deti išli čím skôr do školy. Najmä vo väčších mestách by preto navrhoval zlepšiť informovanosť utečencov o možnostiach, kam sa dajú deti zapísať do školy. Tretím vhodným opatrením, ktoré by sme mali zaviesť čím skôr, je podľa Šustera snaha prilákať vysokokvalifikovaných migrantov, aby zostávali na Slovensku. „Už na hranici alebo priebežne cestou by im mohli byť dostupné informácie o tom, kde sú voľné pozície v informatike, komunikačných technológiách, vo výskume a tak ďalej,“ navrhuje Šuster.
Ako postupujú v Česku
Česká republika, do ktorej pred vojnou utieklo už vyše 200 000 Ukrajincov, zvažuje vybudovanie viacerých stanových mestečiek, v ktorých by sa mohli ubytovať. Krajina už požiadala aj Európsku úniu, aby jej poskytla modulárne humanitárne základne, v ktorých by sa dalo ubytovať až 50 000 utečencov. Podľa premiéra Petra Fialu by sa krajina mala sústrediť radšej na budovanie menších zariadení na viacerých miestach ako na sústredenie utečencov do veľkých utečeneckých táborov.
Kde ľudia odchádzajú:
- Poľsko: 1 720 227
- Maďarsko: 255 291
- Slovensko: 204 862
- Moldavsko: 106 994
- Rumunsko: 84 671
- iné krajiny EÚ: 304 156
- Rusko: 131 365
- Bielorusko: 1 226
- Spolu: 2 808 792