Kremeľ zase obvinil predstaviteľov USA a EÚ, že svojimi provokatívnymi stanoviskami podnecujú Rusko, aby vzalo útokom veľké mestá na Ukrajine. Je to vraj preto, aby potom na Rusko zvaľovali vinu za smrť mierumilovných civilistov. Rusko má podľa Kremľa dostatok síl a „operácia na Ukrajine postupuje podľa plánu a skončí sa v stanovenom čase a v plnom rozsahu“. Putinov hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko nepožiadalo Čínu o vojenské vybavenie, ako tvrdia americkí predstavitelia.
Priznanie neúspechu
Ide o protirečivé vyjadrenia so šéfom ruskej národnej gardy Viktorom Zolotovom, ktorý je jeden z najbližších spojencov Vladimira Putina. Ten vyslovil doposiaľ najsilnejšie verejné priznanie, že akcie Moskvy nepostupujú podľa plánu. „Chcel by som povedať, že áno, nepostupujeme tak rýchlo, ako by sme si priali,“ povedal Zolotov. „Ale k cieľu smerujeme krok za krokom a víťazstvo bude naše,“ dodal šéf gardistov, ktorý sa zodpovedá priamo Putinovi a ktorého jednotky sú nasadené aj na Ukrajine. Zolotov je bývalý šéf Putinovej ochranky a v nedeľu vystúpil na bohoslužbe vedenej moskovským patriarchom Kirillom. Ten je taktiež jeden z najvýznamnejších ruských podporovateľov Putina. Ruský minister obrany Sergej Šojgu ešte v piatok na zasadnutí bezpečnostnej rady štátu Putinovi povedal, že vo veci ruskej ofenzívy „ide všetko podľa plánu“.
Skôr chce hrať neutrálnu rolu
Boris Tomčiak, ekonomický analytik Finlord
Čína chce podľa mňa hrať skôr neutrálnejšiu úlohu. V prípade, ak by mu pomáhala s obchádzaním sankcií, tak by to malo negatívny vplyv aj na čínsku ekonomiku, ktorá na tom nie je úplne najlepšie. Realitný trh tam zažíva krušné obdobie a teraz sa im rozšírila covidová vlna najviac od epidémie vo Wu-chane. Rozhodne nie je cieľom Číny nejakým spôsobom blokovať západné štáty a vytvárať medzinárodný spor. Skôr by chcela hrať svoju neutrálnu úlohu. Zatiaľ nie je nutné, aby si Čína vybrala stranu a bude vyčkávať, čo je pre ňu najvýhodnejšie.