„Ministerka (Mária Kolíková, pozn. TASR) všade rozpráva, že Európska komisia pre efektivitu justície jej odsúhlasila súdnu mapu. Je to klamstvo. V utorok má Národná rada SR rokovať o návrhu zákona o zriadení správnych súdov. Dozvedeli sme sa, že v rozpore s legislatívnymi pravidlami chce (ministerka) do zákona vsunúť prílepok, ktorým zruší krajské súdy napriek tomu, že 15. februára jej v parlamente zrušenie krajských súdov neprešlo,“ uviedla Božková.
Ako dodala, protestné zhromaždenia budú pokračovať v Bratislave, v krajských a možno i v niektorých okresných mestách 22. marca, keď má byť v druhom čítaní prerokovaný návrh zákona o zriadení nových obvodov okresných súdov.
„Tam chce (ministerka) opäť ohnutím práva a porušením legislatívnych pravidiel vsunúť zrušenie okresných súdov v Košiciach a v Bratislave a ich zmenu na mestské súdy, čo jej rovnako 15. februára neprešlo,“ doplnila Božková.
Rokovania o súdnej mape naďalej pokračujú. Jej zavedenie odporúča aj Európska komisia pre efektívnu justíciu (CEPEJ). Pre TASR to uviedol Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR v reakcii na utorkové protestné zhromaždenie zamestnancov súdov pred Krajským súdom (KS) Trenčín proti súdnej mape.
"Veríme, že reformu súdnej mapy ako záväzok z programového vyhlásenia vlády a súčasť plánu obnovy a odolnosti sa podarí presadiť," zdôraznil Bubla. Cieľom je špecializácia sudcov, rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodnutia súdov a lepšie podmienky sudcov a pracovníkov súdov na prácu a rozhodovanie.
Ako ďalej uviedol, zavedenie súdnej mapy vyplýva aj z odporúčaní CEPEJ. "Najmä pokiaľ ide o špecializáciu sudcov či spájanie súdov do väčších obvodov. Odporúčania sú uvedené v správe k stavu súdnictva na Slovensku z roku 2018," dodal s tým, že materiál je dostupný na webe rezortu spravodlivosti.