Svoje zdravotnícke zručnosti zatiaľ využiť nemuseli. Pomoc po duchovnej stránke je tu pripravený poskytnúť kaplán pre horskú službu Ján Dubecký, ktorý sem prišiel z Liptova.
Ako pre TASR priblížil, utečencov z hranice do obce prevážajú horskí záchranári od prvých dní vypuknutia vojnového konfliktu. K dispozícii sú denne dvaja až traja s dvoma deväťmiestnymi autami. "Každý deň je iný, niekedy urobíme len pár jázd, inokedy sa takmer nezastavíme," ozrejmil s tým, že okrem HZS zabezpečuje prevoz utečencov aj polícia, donedávna i hasiči. Zdravotnú starostlivosť zas na hraničnom priechode poskytuje Slovenský Červený kríž, v stanovom mestečku hotspotu priamo v obci košická záchranná služba.
Duchovnú službu kaplána Dubeckého využívajú skôr dobrovoľníci než utečenci. "V prvé dni za mnou prišli i ukrajinské rodiny, ale keďže neviem po ukrajinsky, vypočul som si ich sprostredkovane cez tlmočníka, moja pomoc bola skôr symbolická," uviedol s tým, že dobrovoľníci za ním prichádzajú "len tak" sa porozprávať, ale i na spoveď.
Horskí záchranári sú podľa jeho ďalších slov pripravení pomáhať v Ubli dovtedy, kým to bude potrebné.