Priamo na hraničných priechodoch s Ukrajinou sa nachádza pracovný tím rezortu zdravotníctva SR vedený generálnou riaditeľkou sekcie krízového riadenia Ildikó Kukanovou. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Tím v spolupráci s primárkou Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava Alenou Koščálovou má za cieľ definovať potrebný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti na hraniciach a v hotspotoch. Rezort zdravotníctva vyhodnocuje efektívnosť jednotlivých krokov pomoci utečencom z Ukrajiny tak, aby nedochádzalo k preťažovaniu existujúceho zdravotného systému. Systém sa vyhodnocuje podľa aktuálneho vývoja situácie a flexibilne sa bude prispôsobovať zmenám.
"Celkový počet ošetrených pacientov je zatiaľ nízky. Najčastejšie zdravotné komplikácie, s ktorými vojnoví utečenci z Ukrajiny vyhľadávajú zdravotnú pomoc na hraniciach alebo v hotspotoch, sú vysoký krvný tlak, prechladnutie alebo vyčerpanie," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva. Ľudia s vážnejšími diagnózami sú podľa potreby prevážaní do nemocníc alebo špecializovaných zariadení.
MZ SR vníma aj potrebu spolupráce s humanitárnymi a dobrovoľníckymi organizáciami, ktoré pôsobia na hraničných priechodoch. Rezort zdôrazňuje, že zdravotná starostlivosť pre našich občanov ostáva zachovaná v plnej miere tak, ako doteraz. V rozšírenom hotspote, ktorý otvorili v Michalovciach, za prvú noc fungovania ošetrili 11 utečencov.
Eliášová uviedla, že na každom hraničnom priechode na východnej hranici je zabezpečená neodkladná zdravotná starostlivosť poskytovaná Záchrannou zdravotnou službou. Na priechodoch vo Veľkých Slemenciach a Ubli je doplnená aj o intervenčný tím MZ SR a lekára. Odborníci internetovej poradne pre mladých ľudí IPčko.sk poskytujú vojnovým utečencom tiež potrebnú psychosociálnu pomoc v krízovej situácii.