Tamojšie ministerstvo financií navyše oznámilo, že bude kontrolovať marže predajcov. „Za citeľným poklesom cien pohonných látok v ČR však stojí aj spoločenský, mediálny a politický tlak na spracovateľov, distribútorov a čerpacie stanice, ktorí si v posledných dňoch znateľne znížili svoje marže,“ citovala ČTK hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu.
3 dôvody, prečo ropa klesá
Stanislav Pánis, analytik J&T Banky
1. Zmiernenie napätia na Ukrajine
- Obchodníci začínajú započítavať rastúcu pravdepodobnosť toho, že ukrajinský konflikt by mohol byť relatívne skoro ukončený diplomatickou cestou. Nielen na trhy prenikajú rôzne špekulácie, správy a šumy, že v diplomatických rokovaniach Ukrajiny a Ruska nastáva určitý pokrok a obe strany by mohli byť blízko dohody. K poklesu cien komodít prispela aj neochota lídrov EÚ pristúpiť k okamžitému uvaleniu embarga na dovoz ruských energií, ako aj uistenie ruskej strany, že napriek sankciám neplánuje „uzavrieť kohútiky“.
2. Regionálne lockdowny v Číne
- Na ceny čierneho zlata negatívne pôsobí rast počtu prípadov koronavírusu v Číne, ktorá pri politike jeho nulovej tolerancie znamená veľké regionálne lockdowny, čo vyvoláva obavy zo spomalenia rastu dopytu po rope.
3. Ochota OPEC zvýšiť ťažbu
- Viaceré krajiny OPEC na čele so Spojenými arabskými emirátmi a Irakom vyjadrili ochotu zvýšiť ťažbu nad rámec aktuálne platných dohôd.
Benzín pôjde pár centov nadol
Boris Tomčiak, analytik Finlord
- Trh očakáva, že rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou budú nakoniec úspešné a že dodávky ruskej ropy na globálny trh budú stabilné. Momentálne je cena ropy na úrovni zo začiatku marca. Prudký rast cien až nad 130 USD za barel čerpacie stanice ani nestihli plne premietnuť do svojich cien. V najbližších dvoch týždňoch by teda pri benzíne mohlo nastať zlacnenie o niekoľko centov, pri nafte sa dá očakávať stagnácia cien, keďže jej zásoby v Európe sú najnižšie za posledných 14 rokov.