6. Vlani v januári Putin podpísal zákon, ktorý mu umožní ešte dvakrát kandidovať na post hlavy štátu. Právny predpis vychádza z navrhnutých úprav ústavy, ktoré Rusi odhlasovali v referende v roku 2020. Prezident je v Rusku volený na šesť rokov, Putin tak môže byť prezidentom až do roku 2036, kedy by mal 83 rokov a mal by za sebou 36 rokov mocenského kormidla. Tým by prekonal aj komunistického diktátora Josifa Stalina, ktorý bol pri moci v rokoch 1927 až 1953, teda 26 rokov, ale ešte by sa nevyrovnal cárovi Petrovi Veľkému, ktorý v období 1682 až 1725 vládol 42 rokov.
7. Spočiatku si Putin ako nie príliš známy politik popularitu získal rozhodným postupom v druhej rusko-čečenskej vojne; najvýraznejšie zmeny, ktoré upevnili moc Kremľa, priniesli zákony, ktoré presadil v rámci boja proti terorizmu po prepadnutí školy v severoosetskom mestečku Beslan, kde v roku 2004 pri teroristickom útoku zahynulo vyše 330 ľudí.
8. Už onedlho po Putinovom nástupe do prezidentského úradu bolo ťažké nájsť vo svete hlavu štátu, ktorá má taký vplyv a popularitu ako on. Rusi v Putinovi objavili ideálneho vodcu, pretože podľa nich dokáže tvrdo hájiť záujmy krajiny v zahraničí a z Ruska po rokoch chaosu a úpadku opäť urobil stabilizovanú veľmoc. Putin má stále vysokú popularitu u mnohých Rusov, ktorí oceňujú, že sa postavil Západu a obnovil národnú hrdosť.
9. V rokoch 2008 až 2012 bol Putin šéfom hlavnej politickej strany v krajine Jednotné Rusko, ktorá ovláda Štátnu dumu. Centralizácia ústrednej moci na čele s Putinom sa premieta aj do ekonomiky.
10. Putinovi odporcovia kritizujú stav demokracie v Rusku, rastúcu koncentráciu moci a budovanie kultu osobnosti, zvyšujúci sa vplyv štátu na médiá a ekonomiku alebo nevysvetlené vraždy novinárov. Kritické hlasy sa ozývajú aj zo zahraničia, hlavne pri ťažení Kremľa proti opozícii, počas rusko-gruzínskej vojny v Osetsku v roku 2008, pre ruskú anexiu Krymu v roku 2014 a najnovšie pre vojnu na Ukrajine či pre uväzneného opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý je jeden z hlavných Putinových protivníkov na domácej scéne. O sankciách zo strany USA a EÚ, zavedených po anexii Krymu, Putin povedal, že vďaka nim sa Rusko zmobilizovalo.